Fogáskeresés a történelmen: Megjelent Komoróczy Géza új tanulmánykötete

2016. november 22., 11:03

Még a zongorán is ültek az Újlipótvárosi Klub-Galériában Komoróczy Géza Holocaust című könyvének bemutatóján, túlélők és érdeklődők mellett egykori tanítványok is szép számban összegyűltek. Az Ab Ovo kiadó gondozásában megjelent kötet egyfajta esszenciája Komoróczy professzor kutatásainak a magyarországi zsidóság 19–20. századi történelméről az elmúlt közel 25 évben írt ­esszéin, cik­­kein keresztül. A magyar reformkor politikusainak, köztük Széchenyinek és Kossuthnak állásfoglalásaitól, amelyekből Bíró Kriszta idézett, egészen a budapesti bölcsészkar mai emlékezetpolitikájáig terjedő témakörök szerves egységet alkotnak.

komoroczy– Olyan történelemkönyv ez, amelynek a szó legszélesebb értelmében politikai dimenziója van, tehát a mi életünkről szól – mondta könyvéről Komoróczy professzor. Hozzátette: írásainak célja „fogást keresni a közelmúlt történelmén”, központi kérdése pedig a történelmi felelősséggel való szembenézés.

A bemutatón a szerző beszélgetőpartnere Spiró György volt. Szó esett a „zsidó öntudat” pozitív és negatív, „csakazértis” értelmű felébredéséről, a zsidóság „vallás, nép vagy nemzetiség” kérdésről, Radnóti kapcsán a hovatartozás választhatóságáról, illetve annak lehetetlenségéről. Spiró két tanulmányt emelt ki a kötetből: a 19. századi emancipációs törekvések és a hagyományőrzés konfliktusát a pápai zsidó közösség és Löw Lipót rabbi életén keresztül – őt Komoróczy professzor a maga „hősének” nevezte –, valamint az Egyetem, zsidók, judaisztika című írást a két világháború közötti egyetemek „mindennapi fasizmusáról”. Az író az első esszét „gyönyörűnek”, a másodikat „nyomasztónak” mondta.

G. N. L.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!