Visszavitték a képet a raktárba, mert nem nő festette

2020. október 16., 05:46

Szerző:

A világhírű madridi Prado múzeum eltávolított egy festményt legújabb, női alkotókat felvonultató kiállításáról, miután kiderült, hogy a kép valójában egy férfi keze munkája.

A múlt héten megnyílt tárlatra látogatók Concepción Mejía de Salvador alkotásaként ismerhették meg a Családi jelenet című festményt, amelynek keletkezését 1890 és 1893 közé tették. 

Az egykor művészettörténetet hallgató, de végül az államigazgatásból nyugdíjba vonuló Concha Díaz Pascualnak azonban gyanús lett, hogy a meglehetősen rossz állapotú és több helyen hiányos kép nem Mejía de Salvador stílusára jellemző. 

Némi nyomozás után művészeti blogjában tette közzé felfedezését, miszerint a mű valódi készítője Adolfo Sánchez Megías (1864-1945), a címe pedig A katona indulása.

A Prado tájékoztatása szerint a festmény 2016-ban érkezett a gyűjteményükbe a madridi Zsófia királyné múzeumtól, és az onnan kapott információk alapján válogatták be a mostani időszaki kiállításra.

Az incidens után a kép visszakerült a Prado raktárába, a márciusig megtekinthető Invitadas (Vendégek) című tárlaton pedig eggyel kevesebb, 133 alkotáson keresztül mutatják be a női alkotók szerepét az 1833-1931 közötti időszakban.

 

 

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.