Elhunyt Ambrus Éva iparművész

Életének 83. évében elhunyt Ambrus Éva Ferenczy Noémi-díjas keramikus, iparművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – közölte az MTI-vel az MMA pénteken.

2023. március 17., 17:02

Szerző:

Ambrus Éva Budapesten született 1941. január 10-én, tanulmányait a Kaffka Margit Gimnáziumban, a Práter utcai Szakmunkásképző iskolában, majd a Magyar Iparművészeti Főiskolán végezte, ahol Schrammel Imre volt a mestere. 1967 és 1984 között Hódmezővásárhelyen, az Alföldi Porcelángyárban előbb tervező iparművész-műszaki ügyintéző, majd 1976-tól művészeti vezető munkakörben, 1981-től félállásban tervezőként dolgozott. 1977-től 1984-ig művészeti vezető volt, majd ezután saját műhelyében alkotott – áll a közleményben.

Tervezőművészként az 1970-es és 1980-as években számos háztartási, porcelán edénykészletet, illetve sorozatgyártott vendéglátóipari termékcsaládot tervezett, amelyek a mai napig sok helyen fellelhetők. Saját műhelyének fejlődése lehetőséget biztosított nagyobb méretű köztéri munkák kivitelezésére: magastüzű kerámia alapanyagokból, a Zsolnay-gyárban megismert technológiával számos köztéri díszkutat, ivókutat, vízjátékkal kombinált plasztikai művet készített. Egyéni művészként is megőrizte az ipari tervezőkre jellemző mentalitást, formai ideálokat – hangsúlyozza az akadémia közleménye.

2012-ben Budapesten a Museion No. 1. Galériában nyílt életmű-kiállítása, 2017-ben a Műcsarnokban mutatták be munkáit, 2021-ben pedig Az eredendő anyag. Siklósi Kerámia Szimpozionok (1969-1992) című tárlaton szerepelt Pécsett, a Múzeum Galériában.

Az MMA közleménye felidézi, hogy Ambrus Éva köztereken látható munkái 1971 és 2010 között készültek, nevéhez kötődik többek közt a budapesti Erzsébet krt. 17. szám alatt található ház oldalában látható falikút, a csurgói Művelődési Központ csobogója, Badacsony Központi Parkjának díszkútja, Kaposvár Fő terének ivókútja, valamint a Lengyeltótiban található szőlős ivókút. Művészi felfogása nemcsak a formatervezés egykor megtanult, gyakorlott alapelveit, hanem a természet példáját is követte, munkái gyakran a víz hullámait, a növények organikus formáit idézik meg – áll a dokumentumban.

Művészetét több alkalommal is kitüntetésekkel ismerték el, 1974-ben SZOT-díjat nyert, 1978-ban a Kulturális Minisztérium nívódíját kapta meg, 1982-ben és 1984-ben az Országos Szilikátipari Formatervezési Triennálén díjazták. 2004-ben megkapta a Ferenczy Noémi-díjat, 2013-ban pedig elnyerte a Gádor István-díjat – áll a közleményben.

A Magyar Művészeti Akadémiának 2013 óta volt rendes tagja, az MMA a március 3-án elhunyt Ambrus Évát saját halottjának tekinti.

(Kiemelt kép: Ambrus Éva - MMA Facebook-oldala)

 

 

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.