Egy esély és egy kudarc története: Szerelem Portóban

2017. július 6., 09:48

Szerző:

Egy esély és egy kudarc története. Közben terül el a film, amelyben találkozik egy amerikai csellengő fiatalember (26) és egy francia régészlány (32) az igencsak szép és hangulatos portugál Portóban. A kémia parancsolólag tereli őket össze. Egy férfi és egy nő találkozásából ezeregy történet fejthető le s fel, akár össze is házasodhatnának egymásba szeretve, idővel el is válhatnának – másba szeretve. Minden lehetne, de a film egy keservesebb megoldást választ: a kurta kudarcét.

A történetet különböző nézőpontokból dolgozza fel a forgatókönyv: a fiúéból, a lányéból, kettejük közös elmondása szerint. Ez a fajta egymásra játszás nagyon termékeny lehet (tudjuk A vihar kapujában óta!): a történet maga is változhatna az elbeszélő személye szerint, kaphatna más-más értékelést. Ám ezúttal ugyanazt a hagymát nyúzza a pár. Nincs új, nincs más mag a rétegek alatt. És ha valami újdonság előkerül, az meg nem kap magyarázatot. (Lásd: „megbolondultam”, mondja a lány lakonikusan. Hogyhogy? És vajon a fiú vázlatos önéletrajza elég-e a megértéshez?) Ennek megfelelően nem érezzük úgy, hogy értelme van az összetükrözésnek, a módszer inkább csak takarékossági célokat szolgálhat: az egyszeri felvételt háromszor lehet használni. S igaz, ami igaz: a város nagyon szép, a világítás dettó, a miliő intim, a hangulat átélhető. A fák sziluettjei a hegytetőkön látványosan artisztikusak. A lány büsztje emlékezetesen megragadó. A fiú történetéhez hozzátesz, hogy ez volt a fiatalon eltávozott színész (Anton Yelchin) utolsó befejezett filmje. (Ezért is szól neki az ajánlás a végén.)

Több, művészetre nyitott fesztiválon kapott a film elismerést, ez is dagasztotta elvárásainkat és járult hozzá kicsi csalódásunkhoz. Ezzel együtt a sok nyári bolondság között a komolyabbakra vágyó nézőtől tán még így is figyelmet érdemel a Porto.

(Porto 35mm. Rendezte Gabe Klinger.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!