Buszroncsokból épített installációval emlékeznek Drezdában Aleppó ostromára

Buszroncsokból épített köztéri installációval emlékeznek a németországi Drezdában a polgárháború sújtotta Szíriában fekvő Aleppó ostromára és a polgári lakosság szenvedésére. A műalkotás felavatására szervezett keddi ünnepséget tiltakozó demonstrációk közepette tartották.

2017. február 8., 10:02

A gyermekkora óta Drezdában élő szíriai képzőművész, Manaf Halbouni alkotását egy 2015-ben készített sajtófotó inspirálta, amelyen a mesterlövészek elleni védekezésül orra állított buszroncsok láthatók.

A művész a három buszból álló aleppói utcai barikád mását Drezda belvárosában építette meg, a Neumarkt nevű téren, az alkotás így mintha a második világháborúban lebombázott, majd az ország újraegyesítése után újjáépített Frauenkirchét (Miasszonyunk temploma) védelmezné.

Az orrukon álló buszok a polgári lakosság szenvedésére hívják fel a figyelmet. Azonban a művész nemcsak az Aleppót romba döntő ostromra akar emlékeztetni, hanem arra is, hogy a háború pusztítása miatt „a Frauenkirche sem volt mindig ép és sértetlen” –mondta Manaf Halbouni a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaságnak, megjegyezve: emlékszik még azokra az időkre, amikor a templom helyén romhalmaz állt.

Forrás: Deutschlandradio Kultur

Voltak, akik felháborodva fogadták Drezda és Aleppó történetének összekapcsolását. A városvezetés a Monument (emlékmű) nevű művészeti projekttel megcsúfolja „a drezdaiak emlékezetkultúráját” – emelte ki Siegfried Däbritz, az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű drezdai központú mozgalom egyik vezetője még hétfő este egy tüntetésén.

A műalkotás keddi felavatására is szerveztek tiltakozó demonstrációkat. A rendezvény és az ellentüntetések biztosítására mintegy száz rendőrt vezényeltek ki. Az installációt bíráló tüntetők egyebek között azt skandálták, hogy „szégyen”, „nemzetárulók”.

Dirk Hilbert főpolgármester az MDR beszámolója szerint beszédében kiemelte: a Monument azért is fontos, mert a nemcsak Drezdában, hanem egész Európában előretörő „jobboldali populisták a felejtésre építenek”. (MTI)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!