Bécsi Ünnepi Hetek ismét Mundruczóval
Május 14-én kezdődik, jó hat hétig tart, és az idén szerencsére ismét magyar produkcióval is megörvendezteti a közönséget a Bécsi Ünnepi Hetek. A jegyárusítást már megkezdték, s mivel az osztrák főváros e legnagyobb kulturális fesztiválja évről évre népszerűbb, az érdeklődőknek nem árt sietni – az igazán jó előadásokra hamar elfogynak a jegyek.
Középpontban az idén a rendezéseivel nem ritkán botrányt kavaró német Christoph Schlingensief Via Intoleranza II. című afrikai monstre projektje áll, amelyet a Burgtheater és az Impulstanz közreműködésének köszönhetően sikerült elhozni Bécsbe. A jelenleg Burkina Fasoban állomásozó „operafalu-utópia” számára még nem találták meg a legalkalmasabb bécsi színhelyet. A meghatározhatatlan műfajú előadás Luigi Nono „Intolleranza 1960” című akció-operájának motívumaira épül. Luc Bondy, a Wiener Festwochen intendánsa ezt a júniusi produkciót nevezte a fesztivál legfigyelemreméltóbb újításának. Stefanie Carp, a fesztivál prózai programjának igazgatója igen büszke erre a fegyvertényre, hiszen az Ünnepi Hetek nem utolsósorban a világ különleges produkcióit kívánja Bécsbe hozni.
Három maratoni előadás is várja azokat, akik szívesen ülnek a végtelenségig a színházban. Krystian Lupas Warhol-projektje, a "Factory 2", a kanadai Robert Lepages "Lipsynch" című családi eposza, és Peter Stein Dosztojevszkij utánérzése, „A démonok” a fesztivál intendánsa szerint ezek a nem szokványos ideig tartó előadások kis megállásra, vagy legalábbis lassulásra késztetnek ebben a rohanó világban. Ettől nem szabad visszariadni – mondja Bondy, az azonban tény, hogy szükség van a közönség türelmére.
Bondy maga is rendez, Peter Handke Helene című, Euripidészre alapozott csaknem krimijét, a filmvászonról nálunk is ismert Birgit Minichmayr főszereplésével. Angol nyelvű Schnitzler-adaptációját pedig már az Ünnepi Hetek előtt, május 10-én bemutatják.
Elfriede Jelinek két darabbal lesz jelen, az egyiket, a Rechnitz-drámát nálunk is játszották már. A másik az ausztriai bankbotrányokon alapul, a szerző szerint műfaja: gazdasági komédia. Frank Castorf szinte törzs-rendező a fesztiválon, az idén Csehovot rendez, ha nem is egészen úgy, ahogyan azt megszoktuk. Moszkvába, Moszkvába címmel saját szavai szerint a szentimentalizmust próbálja lehántani a nagy orosz drámaíró művéről.
A tavalyi szereplés után (Frankenstein-terv) ismét meghívták Mundruczó Kornélt. Júniusban három este játsszák a Múzeumi Negyedben Vlagyimir Szorokin A jég című darabját az ő rendezésében. Mundruczó Budapesten először a Krétakörrel vitte színre ezt a posztmodern drámát a Trafóban. Bécsbe a Nemzeti Színházba átkerült előadás érkezik, a támogatók között ott van a Collegium Hungaricum.
A külföldi társulatok miatt több előadás angol nyelvű, a magyar közönséget azonban hagyományosan inkább a zenei program vonzza. Stephane Lissner, a zenei igazgató elsősorban két Alban Berg- operára hívja fel a figyelmet, és arra, hogy a Lulu és a Wozzeck előadásán a zenei és a prózai dramaturgia egészen különlegesen olvad össze. Nem parádés előadások lesznek ezek, nem a külsőségre, hanem a szereplőkre, az emberre összpontosítanak. Az Ünnepi Hetek zenei programja az „Alban Berg ünnepe” címkét viseli, s ennek megfelelően öt koncert és egy közönségbeszélgetés egészíti ki az operaelőadásokat. Az ünnep záróakkordjaként Pierre Boulez vezényli a Kamarakoncertet.
És persze nem maradnak el a különleges performanszok sem. A God’s entertainment nevű csoport a Karlsplatzra invitál munkanélkülieket és hajléktalanokat, akiknek új identitást ad. Hogyan? Más ruhába öltözteti őket, és sorsolás útján foglalkozást oszt közöttük. Gazdag a táncszínházak programja is, ismert és éppen csak most bemutatkozó társulatokat hívtak meg. És ahogyan az megszokott, ebben az öt hétben Bécs szinte minden ilyesmire alkalmas terén történik „valami”.
A fesztivált az idén két koncerttel nyitják meg, 14-én és 15-én. Mindkettőt a szokásoknak megfelelően a Városháza előtti téren tartják. Az ideiglenes színpad körül felállított lelátókra ingyenes a belépés, sőt, az oda igyekvőknek a tömegközlekedési eszközökre sem kell jegyet váltaniuk. Aki otthon marad, karosszékből nézheti az ORF2 vagy a 3SAT élő közvetítését.
A Bécsi Ünnepi Hetek rendezvénysorozatának költségvetése az idén 14,3 millió euró. A 3,5 millióra tervezett saját bevételt a Város 10,8 millió euróval egészíti ki, a szponzorok – az A1 mobilszolgáltató, a Casinos Austria és a Raiffeisen mellett a kisebbek – különféle egyéb szolgáltatásokkal segítik a rendezvényeket. A Collegium Hungaricum például szállást biztosít a Mundruczó által rendezett előadás résztvevőinek.
A részletes program a
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon