BDZ-NAP 2021: Egy nap Hollerung Gáborral és a Budafoki Dohnányi Zenekarral

(szeptember 26., vasárnap – Zeneakadémia). Négy koncert – egy nyilvános próba – kötetlen beszélgetés.

2021. szeptember 20., 12:46

Szerző:

A Budafoki Dohnányi Zenekar nagy örömmel készül a 2021-22-es évadra, bízva abban, hogy közönségének újra számos személyes találkozásban, valódi koncertélményben lesz része. A 2021-22-es évad elején – a tavaly útjára indított hagyományt követve – a zenekar ismét egy BDZ-NAP keretében találkozik újra és élvezi együtt a zenét és a közelséget közönségével, soha nem látott kapcsolódási lehetőséget kínálva színpad és közönség között. A BDZ-NAP folyamán az érdeklődők kisebb és nagyobb apparátusú koncerteken, alkotói beszélgetéseken keresztül nyerhetnek bepillantást a zenekari műhelymunkába.

 

A BDZ-NAP már hagyományosan a Megérthető zene című koncerttel kezdődik, mely egy Családi ismeretterjesztő hangverseny karmesteri magyarázattal. A 11 órakor kezdődő hangversenyen leggyakrabban játszott oratóriumának, a Messiásnak a második, Passió részét hallgathatja meg a közönség. Első alkalommal 1742. április 13-án Dublinban szólalt meg, s az alkotás diadalmenete a következő évi londoni koncertekkel folytatódott. Händel számára az általa irányított koncerteken rendkívül fontos volt, hogy minden szöveg elhangozzék, mivel – a zenetörténetben talán egyedüliként – kizárólag a Bibliából vett, szó szerinti idézeteket dolgozott fel (a szövegkönyvet barátja és munkatársa, Charles Jennens állította össze). Ezen a délelőttön a Budafoki Dohnányi Zenekar állandó partnere, a Budapesti Akadémiai Kórustársaság tolmácsolásában hallgathatja meg a közönség.

  

15 órától a BDZoo Faktor – Állati tehetségkutató családi koncert veszi kezdetét, elhangzik Saint-Saëns: Állatok farsangja c. műve. Az állatok farsangjának vidám és szórakoztató előadása, illeszkedő zenei részletekkel és az alkalomra írt mesével kiegészülve. Felcsendülnek zenei részletek többek között a következő művekből is: Rimszkij Korszakov: Dongó, John Williams: Jurassic Park, Dan Brown: Wild Symphony.

 

17 órától ingyenes műhelybeszélgetésre invitál a BDZ, ahol Hollerung Gábor, a BDZ ügyvezető zeneigazgatója és Gyöngyösi Levente a BDZ rezidens zeneszerzője beszélget egymással és a közönséggel kötetlenül fontos és – Hollerung Gábor klasszikus megfogalmazását idézve – „fontatlan” kérdésekről.

 

Ezt követően a BDZ ütősei „versenyre kelhetnek” a híres magyar ütőegyüttesekkel. A változatos, izgalmas és vérpezsdítő félórás koncerten hallható lesz reneszánsz zene két marimbán, Bach, Debussy és Joplin ütőhangszereken, valamint sok izgalmas, áthangszerelt remekmű. A 18.30-tól kezdődő koncert végén pedig a kalandvágyóbbak még akár ütőhangszer megszólaltatási kísérletre is adhatják fejüket.

(A BDZ ütősei)

A nap vége visszakanyarodik a szó legszorosabb értelmében vett klasszikus zenéhez. A két letisztult, negyven év különbséggel született zenemű egymással teljes harmóniában és könnyedségben vezeti a hallgatót a felemelő kikapcsolódásban. Mind a két műben felfedezhetőek a közös barokk gyökerek – elsősorban Bach és Händel gondolkodásmódja érhető tetten. A koncerten felcsendülnek Mendelssohn: I. szimfónia és Mozart: Linzi szimfónia KV 425 műveik. Vezényel; Hollerung Gábor.

 

Az Esti Nagykoncerten közreműködik:

 

Megyesi Schwartz Lúcia – alt
Szerekován János – tenor
Cser Krisztián – basszus
Budafoki Dohnányi Zenekar

Vezényel: Hollerung Gábor

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.