Balatoni tizenkettő

2016. július 19., 09:07

KELECSÉNYI László

Ha van brüsszeli, mannheimi meg budapesti tizenkettő, miért ne lehetne balatoni is. A magyar tenger és partvidéke a hazai filmeseket nem hagyta hidegen. Több tucat játékfilmben hagyott nyomot Közép-Európa legnagyobb édesvízi tava.

Pergessünk belőle kedvünkre néhányat. Csak olyanokat, ahol nem puszta háttér a tihanyi apátság, a füredi strand, a badacsonyi bazaltorgonák. Már a harmincas években forgattak errefelé hangulatos vágóképeket. Sőt egy világháborút átvészelni kívánó stáb szöszmötölt 1944 őszén a Balaton-felvidéken egy Gárdonyi-novella meg nem filmesítésével (Tűz a hegyen).

Az ötvenes években aztán boldogabb idők jöttek. A sematikus korszak szellemi börtönéből szabaduló filmesek örömmel jöttek ide forgatni. Elsősorban a táj játszotta a főszerepet a Hintónjáró szerelem Szigligeten és környékén játszódó bájos sztorijában. Az akkortájt megnyílt irodalmi alkotóházban is forgattak, de igazi főszereplő az alig ezer lakosú falu volt. A népi építészet érintetlenül fennmaradt nádtetős házai, a falu főtere fölött elhúzó vadlibák, az alkony és a hajnal igéző pillanatai. Mit számít az 1954-ben még megőrzött sematikus konfliktus, egy almanemesítési probléma, ahol összecsapnak a maradi és a haladó gondolkodás hívei, és az urasági hintó körüli bonyodalmak, amikor leginkább a magyar tenger bűvöli el a nézőket, akiknek akkortájt nemigen tellett balatoni nyaralásra?

A Liliomfi is a táj szülötte. A korszakos jelentőségű vígjáték helyszínét nem véletlenül tették az átdolgozók Füred és Badacsony vidékére. Makk Károly rendező tudta, mitől döglik a légy, azaz hogy mi kell a termelési dramolettek, a párttitkárok és sztahanovisták uralta élvezhetetlen történetek helyett a nézőknek. Időutazás a 19. századba, jelképes koccintás a remek színészekkel, győzelem a vaskalapos prűdök, a korlátolt esztétikák fölött. Azóta is élvezzük, megunhatatlanul pörgetjük a filmet, csak az író Szigligeti Edét sajnáljuk kicsit, hogy micsoda jogdíj csordogálna a zsebébe, ha elfelejtett volna meghalni. Így csak a Liliomfi vált halhatatlanná.

A harmadik „tájfilm” egy súlyos dráma, egész pontosan tragédia. A Ház a sziklák alatt ugyancsak egy író, Tatay Sándor tollából kiszakadt história, s ugyancsak Makk Károly rendezői bravúrjának reprezentatív dokumentuma. Elmeséli, hogy hány arca van a szerelemnek, hogy egy kapcsolat nem épülhet a hálára, hogy a nők mennyire kiszolgáltatottak a férfiak uralta világ vastörvényeinek. Psota Irén örökre bejátszotta magát a púpos Terka alakjában a magyar színészpanteonba, Görbe János történelem barázdálta arca, Bara Margit méltatlanul megalázott asszonyalakja – és az élettelen természet, a kérlelhetetlen bazaltsziklák, melyeket csak szépítő jóindulattal lehet orgonának nevezni, mind azt súgják: ember, a sorsod elől futni úgysem tudsz.

A legizgalmasabb balatoni filmjelenetet – Ötvös Csöpi, alias Bujtor István több akciófilmben kiosztott pofonjai ellenére – megint csak Makk Károly forgatta. Pálos György a tó jegén sétál, s be is szakad alatta. Az Elveszett paradicsom bűnbe esett orvos hőse minden mindegy alapon kísérti a sorsot, a saját sorsát a hatvanas évek elején.

Asszonysorsok peregnek előttünk némely filmkockákon. Egy tóparti nyaralás gyökeresen megváltoztathatja az életünket, mint azét az elvált asszonyét, aki a Balatonnál szeretne rátalálni az újabb „igazira”. Tolnay Klári a szemünk láttára változik át besavanyodott mozipénztárosból divatmajmoló dámává, hogy a történet végére megtalálja az arany középutat (Nem ér a nevem). A laza hangvételű vígjáték könnyedén oldja meg a pedagógiai célzatú konfliktust; mikor a film készült, 1961-ben még nagyon nevelni akarták a nézőket a moziban.

A hatvanas évtized végére aztán színre léptek a szabadságukat követelő asszonyok. A Holdudvar hősnőjét, Törőcsik Marit szinte fogságban tarja erőszakos fia és annak barátnője. Mészáros Márta filmjében szépséges természeti háttér, a szigligeti táj elé helyezve zajlik egy szabadságharc, az elnyomott özvegyasszony küzdelme, hogy elhunyt férje után senki más ne uralkodhasson rajta. Sok-sok mulatós magyar filmjelenet után egy keserédes vigadást látunk: Törőcsik egyfajta ellen-Jávorként cigányzene mellett búsul a borospohár fölött.

A Balaton történelmi bűnök és vétkek tanúja is volt. Badacsony hegye ihlette meg legtöbbször a filmeseket. Kevesen tudják már, hogy kőfejtő munkatábor is működött a hegy oldalában, amikor a diktatúra ide záratta ellenfeleit és híveit. A Nyár a hegyen nagyjelenetében a tó közepén egy vitorlás hajón ismeri fel egymást az egykori fogoly és a fogvatartója. Mi ebben a dráma, kérdezheti egy mai huszonéves, az egyik is kommunista volt, a másik is az.

A „koporsó formájú hegyek” között nem csak szerelmi drámák vagy politikai összecsapások zajlottak. A közönséges bűn is megtermett a sziklák között. Törvénytelen – hirdette már a címével is András Ferenc maffiasztorija, amelyben egy akciófilm keretében a rendszerváltás körüli idők zavarosában halászó alakok rontják el a nézők kedvét – szerencsére nem örökre.

Merthogy jönnek a fiatalok, az a nemzedék, amely az „ifjúsági problémát” kirobbantotta. A Szerelmes biciklisták, akik Bacsó filmjében kerékpáron indulnak neki a tópartnak, hogy átéljék saját fiatalságukat, gyökeresen másképp, mint az apáik nemzedéke. És közben szól az Illés zenekar, ritmusdáridót bömböl a táskarádió. És közben kiderül, ők is elkövetik majd ugyanazokat a hibákat, mint az előttük járók nemzedéke. Mindenesetre embléma válik belőlük, ők a magyar „virágfiúk”, akik ha a világot nem is, de magukat a világtól meg tudják váltani.

Bertha Bulcsu is a Balaton szerelmese volt. Furcsa című kisregénye (Harlekin és szerelmese) alapján éppen ötven éve forgott az azonos című játékfilm, amelynek túlnyomó része a tavon játszódik. Bujtor István vitorlázik, Huszti Péter világfájdalmas tekintettel bámul a világra, és – ami a film korabeli szenzációja – a frissen felfedezett Sáfár Anikó hosszú percekig meztelenül hever egy vitorlás fedélzetén; honi filmtörténetünk első ilyen jelenete.

A hatvanas évtizedben minden évre jutott egy Balaton-film, amelyben a fiatalok életérzése volt a főtéma. Herskó János Szevasz, Verája is közéjük tartozik. Akkor jöttek divatba a filmvásznon az amatőrök, a civilek. Ennek a filmnek a főszerepét egy későbbi jeles szociológus játszotta. De szerepelt benne Koncz Zsuzsa, Ráday Mihály, Antal Imre és persze a tó, a szerelmetes Balaton.

A Balaton, amely mindig is a fiatalok fantáziáját mozgatta meg, mert a szabadságot ígérte, a szabadulást az iskola, a zord és értetlen szülők, egyáltalán az egész képmutató társadalom béklyói közül. Így volt ez a Megáll az idő főszereplői esetében is, akik „disszidálási” szándékuk kivitelezése előtt még utoljára megmártóznak az addig nem látott tóban.

Tudom, legalább kétszer ennyi Balaton-filmet sorakoztathattam volna föl. De ha Ötvös Csöpi ígérne pofonokat, akkor se választanék másik tizenkettőt.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.