Ausztria is csatlakozna a NATO-hoz?

A fegyveres erők volt parancsnoka, Günter Höfler őszinte és komoly vitát sürget az osztrák biztonságpolitikáról. Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújával teljesen megváltozott az európai biztonsági helyzet, ami az osztrák fegyveres erők jövőbeni felállításának és az ország biztonságpolitikai irányvonalának elemzését és megvitatását teszi szükségessé.

2022. május 26., 21:09

Szerző:

„A lakosságot tájékoztatni kell a semlegesség előnyeiről és hátrányairól, ahogyan a NATO-hoz való csatlakozás előnyeiről és hátrányairól is. A vita kimenetele nyitott, végződhet semlegességgel, NATO-csatlakozással vagy szövetségesi szabadsággal.” – mondta le Günter Höfler volt parancsnok a német APA lapnak. 

Höfler számára egy dolog világos: Finnország és Svédország tagságra való jelentkezése miatt Ausztria a jövőben ki lesz zárva az európai biztonságpolitikai döntésekből. Finnország és Svédország csatlakozása után csak négy EU-tag nem NATO-tag: Ausztria, Írország, Málta és Ciprus. „Természetesen nagyrészt elszigeteltek vagyunk. Az európai biztonságpolitika magját a NATO alakítja. Ausztriának fel kell tennie magának a kérdést, hogy az asztalnál akar-e ülni és beleszólni, vagy kívülről akarja nézni.” – mondta. 

(Kiemelt képünk: Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagországainak zászlói a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli találkozója előtt Brüsszelben, 2021. október 21-én. fotó: Kenzo Tribouillard / AFP)

 

 

 

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.