Az őrnagy barátsága
Drillek ide vagy oda, azért a katonák sem egyformák. Még a főtisztek sem. Ember voltukból sokirányú dolgok következhetnek. Az egyik leghíresebb magyar őrnagy például a dobozkészítés és némi háborús trauma kapcsán eluralkodó monomániája miatt fel lett darabolva szép akkurátusan egy margóvágóval.
Örkény István Tóték című kisregényének Varró őrnagyához olyan hús-vér figurák adhatták a mintát, akik békeidőben sem mutatkoznak széles látókörű, lírai gesztusokra hajlamos karakternek. A békekor meghatározása persze fogas kérdés, de az egészen biztos: katonának nem dolga – legyen bármilyen karakter – kommentálni a világot. Abba belebolondulnia pedig végképp nem ildomos. S tán ez utóbbi nem is csak katonák esetében igaz.
Hanem ami a képet illeti: Nemes Károly őrnagy, a HM hatósági hivatalának főtisztje húsz éve hivatásos katona, tíz esztendeje járt először Velencében, és két dolog ejtette rabul, az ébredező város és a karneváli maszkok látványa. Utóbbiak impozánsabb darabjai drágák voltak a zsebéhez mérten, így egy szerényebb álarccal tért haza. Majd hosszú évek kutatómunkája és nem kevés kísérletezés következett.
Az őrnagyot a maszkkészítés technikája mellett azok eredete is érdekelte. Márpedig a hagyományos velencei álarcok formái a tragikus epizódjaiban is komikus műfaj, a commedia dell’ arte karaktereinek jellemvonásait tükrözik, ahogy színeik is azok tulajdonságaira utalnak. Így hát mire Nemes őrnagy elkészítette első önálló darabját, olyan alapos tudással bírt az emberi létezés groteszkjeit illetően, amely bármely korszakban hasznára válhat bárkinek. Legyen bár katona, tűzoltó, drámaíró. Vagy akármi.
Amúgy – bár talán a szabályzat tiltja az ilyesmit, de egy outsider megengedheti magának a feltételezést – még az is lehet: Nemes őrnagy választott hobbija nem csupán művészi vénájáról tanúskodik, hanem műfaját tekintve egyben artisztikus kommentár a világról.
Annyi biztos: Nemes őrnagy míves maszkjaiból öt éve nyílt az első kiállítás, idén már a hetedik is listázva lett. Dicsérte már vernisszázson az őrnagy lírai munkáit dandártábornok is, vagy éppen Gina Giannotti, a budapesti Olasz Kultúrintézet direktora.
Igaz, amit a kép mutat, az személyes ajándék. Azzal a barátságát jelezte az őrnagy. Büszke is rá, aki bírja, akár a míves maszkra.