Aranytoll-díjas újságíró – László Ágnes életműve

2017. március 30., 20:48

Március 15-én a MÚOSZ Aranytoll-díját kapta életművéért László Ágnes író, újságíró, szerkesztő, a Kossuth Könyvkiadó kommunikációs vezetője.

– Bár nem érzem még lezártnak az életművemet, nagyon boldoggá tesz ez a díj. Ötven éve vagyok a pályán, első írásaim gimnazistakoromban jelentek meg a Magyar Ifjúságban, amelynek akkori rovatvezetője Baranyi Ferenc költő volt. Ő fedezett fel – mondja a 168 Órának László Ágnes.

Az ELTE jogi karát végezte, nagy álma volt az is, hogy operatőr legyen, de miután érettségizett, nem indult ilyen szak. Forgatókönyvíróként és szerkesztőként azonban dokumentumfilmek forgatásában is részt vett a Magyar Televízióban. Majd a Magyar Nemzet munkatársa lett, alapító rovatvezetője a Képes7-nek, a rendszerváltás után pedig a Kurír alapító főmunkatársa volt. Interjúi, portréi számos napi- és hetilapban, kötetekben jelentek meg. ­László Ágnes leginkább arra büszke, hogy olyan izgalmas személyiségekkel is mélyinterjúkat készíthetett, akik másnak nem voltak hajlandók nyilatkozni. Beszélgetett többek között Szent-Györgyi Albert és Gimes Miklós özvegyével vagy Goldberger Leó lányával is.

László Ágnes szerint könnyebb volt az újságírói pálya, amikor ő kezdte. Nagyobbak voltak a követelmények, de nagyszerű mesterektől lehetett a szakma alapjait megtanulni.

– Számomra minden riportalany egyaránt fontos volt, függetlenül attól, hogy az illető miniszterelnök, Kossuth-díjas művész vagy varrónő. Kíváncsiság és becsületesség az újságíró legfontosabb tulajdonságai, toleránsnak és nyitottnak kell lenni mindenki iránt. Az újságírás egyfajta életszemlélet is.

S. ZS.