A vízimajomtól a kiborgig – Könyv a teremtés titkairól

2017. június 19., 06:32

Szunyogh Szabolcs Táncsics Mihály-díjas és Radnóti Miklós antirasszista díjjal kitüntetett újságíró, szerkesztő 23 évig volt a Köznevelés című folyóirat főszerkesztője. Jelenleg Tűréshatár címmel vezet műsort a Klubrádióban és rendszeresen publikál közéleti témákban. A napi újságírás mellett több könyvet is írt kultúrtörténeti és vallási kérdésekről.

Nemrég jelent meg Védtelen istenek című új esszékötete, amelyben a mítoszok és biblia világát felidézve, etológiai és pszichológiai elemzésekkel keresi a választ az emberré válás titkaira. Szunyogh Szabolcs könyvének elolvasása szinte egy szabadegyetemmel felér, az író a 168 Órának elmondta: húsz éven át gyűjtött anyagokat ehhez a kötetéhez.

Például a mai, tudományosan elfogadott nézetekkel szemben bebizonyítja, hogy az első krétai „szupercivilizáció­­ban” élő népek anyanyelve a héber volt. Egy másik fejezetben kifejti, hogy az ember őse a vízimajmoktól származik, amit például szerelmi szoká­­saik hasonlósága is megmutat. Több mítosz is utal arra, hogy a szerelem védelmező, jóságos istennői a vízből emelkedtek ki. De esszéiben szól arról is, hogy az isteni teremtést Éva fejezte be azzal, hogy evett a tudás almájából.

– Ez nem ősbűn, hanem őserény volt. A humán személyiség kialakulásában a tudásvágynak, az érdek nélküli jóságnak, valamint a lelkiismeretnek is óriási szerepe volt. Az embert az is megkülönbözteti az állatoktól, hogy jó és rossz között választhat. Erkölcsi szabadságával azonban a történelemben rengetegszer visszaélt. Hazug, gyűlölködő eszmék nevében milliókat gyilkoltak meg. Az emberiség ezzel önmagát, az egész teremtést veszélyezteti már. Erre utal a Védtelen istenek cím is.

S. ZS.