A lánykirály

Hosszú gyerekkor nem jutott Krisztinának. Már hatévesen rászakadt egy ország gondja. Apja, a birodalomépítő II. Gusztáv Adolf a harmincéves háború lützeni csatájában elesett (rövidlátó volt, és a füstben, porban odakeveredett az ellenséges lovasok közé, akik fölkoncolták, kirabolták, levetkőztették, és tetemét ott hagyták összetaposva).

2016. május 30., 12:52

Más trónörökös nem lévén, a terhes tisztség a gyereklányra szállt. 18 éves korában meg is koronázzák „a svédek, gótok, vandálok királynőjét”, aki kívánatos zsákmánya lehetne bármely otthoni és külhoni gavallérnak, hiszen egy valódi birodalom a hozománya.

Ám Krisztina nem menyasszonytípus. Fiúsan nevelték, otthonos a fegyverek között, megüli a lovat, kicsikarja az udvarban a maga akaratának szabadságát, a maga méltóságának elismerését. Nem híve a hagyományoknak, vezérlő csillaga Luther és még inkább Descartes. Az értelem és a finom érzelmek Athénjává szeretné formálni a medveszagú Stockholmot, ahol ezután porcelánnal terítik az ünnepi asztalt és üvegpohár váltja az ónkupát.

Róma elhúzódó politikai harcban áll a maguk útját járó, evangélikus skandinávokkal, a saját egyházat alapító brit anglikánokkal. A katolikus Habsburgokkal vívott harmincéves háború átrendezi Európa politikai térképét. Ennek a véres küzdelemnek békét kívánó uralkodónője Krisztina, akinek szinte az egész világgal kell szembemennie. A küzdelem reménytelen. A királynő lemond, Rómába menekül, vereséget szenved. Még harmincöt évet él kegyelemkenyéren más koronás fők hívatlan vendégeként, magányban, olykor botrányban.

Tragikus alakja uralja ezt a finn–svéd–francia–német–kanadai filmet, amely egy számunkra kevésbé ismert, nem evidens kultúra és történelem mindennapjaiba enged sokrétű és impresszionáló bepillantást.

(Rendezte: Mika Kaurismäki)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!