A kultúra házhoz megy
Tudásdepó Expressz az elnevezése minden idők legátfogóbb és legnagyobb honi könyvtárfejlesztésének, amely az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, két ütemben, majdnem tízmilliárd forint uniós társfinanszírozással valósul meg. HERSKOVITS ESZTER írása.
Szakemberek szerint a 21. századi könyvtárak Európában multifunkcionális tudásközpontként és szabadidős közösségi intézményként működnek. Szolgáltatásaik a „digitális modern kor” elvárásaihoz igazodnak. Könyvtárosok itthon is régóta szorgalmaznak ilyen irányú fejlesztéseket, amelyekre végre most lehetőség nyílt európai uniós társtámogatásból.
Az EU-s projekteket koordináló Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) – a TIOP, a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programban – könyvtárak korszerűsítésére hirdette meg Tudásdepó Expressz pályázatát. A beérkező 87 projektterv közül 33 nyert. De mert a könyvtárak többnyire konzorciumban pályáztak, összesen 204 intézmény juthatott 14 megyében 2,3 milliárd forint uniós forráshoz. A támogatás célja az infrastruktúra korszerűsítése, az interaktív kölcsönzés kialakítása s egyben az intézmények információs rendszerének összehangolása. Az olvasók az interneten az ország bármely könyvtárából megrendelhetnek könyveket, dokumentumokat.
A pályázat alapelve az esélyegyenlőség. Minden könyvtárfejlesztésnél figyelemmel kell lenni a fogyatékkal élők – vakok, gyengén látók, hallássérültek – speciális igényeire is (Braille-nyomtatók, felolvasókészülékek, és így tovább). Másrészt: épp a kultúrához, a tudáshoz való minél teljesebb körű hozzáférés kapcsán pályázni lehetett „mozgókönyvtárra” is, könyvekkel, folyóiratokkal, számítógépekkel, internetkapcsolattal felszerelt buszok üzemeltetésére is. Csak egy példa: a pécsi Csorba Győző Megyei Könyvtár 26 hátrányos helyzetű – főként romák lakta – településen működtethet majd „mozgókönyvtárat”.
Ugyancsak a Tudásdepó Expresszhez kapcsolódóan írt ki az NFÜ egy másik könyvtárfejlesztési pályázatot, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (Támop) részeként. Ennek keretében 4,4 milliárd forint uniós támogatást kapott összesen 255 intézmény, nagy részük szintén konzorciumban. Itt a pályázat célja – egyebek mellett – az olvasáskultúra népszerűsítésére, az iskolán kívüli oktatás és képzés, az információszolgáltatás (elektronikus katalógusrendszer, online adatbázis, online kölcsönzés) fejlesztése, illetve szintén a könyvtárközi összehangolásuk volt.
Az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár az NFÜ pályázatán 97 millió forintot nyert. (Ebből konzorciumi partnere, a gyöngyösi könyvtár 27 milliót kapott.) Az egri intézmény fejlesztése befejeződött, s március 16-án átadták a Digitális Esélyegyenlőség Termet.
Ahogy Tőzsér Istvánné, az egri könyvtár igazgatója fogalmaz: az uniós támogatásból modernizálták a szolgáltatásokat, 133 számítógépet is vásárolhattak, amelyeket látás- és hallássérültek is tudnak használni.
A kölcsönzés is korszerűbb és gyorsabb lett az online rendszerrel. Új szolgáltatásuk az is, hogy udvarias SMS-ben figyelmeztetik olvasóikat: lejárt a kölcsönzés határideje. Amely mostantól már interneten is meghosszabbítható.
Az igazgatónő hozzáteszi: az olvasók egyre szívesebben jönnek a megújult könyvtárba, ahol különféle oktatási és képzési tanfolyamok is várják őket. A szolgáltatások bővítésével az egri könyvtár nemcsak kulturális központtá, de az élethosszig tartó tanulás egyik legfontosabb terévé is vált.
Az NFÜ a könyvtárfejlesztések második ütemében – a TIOP- és Támop-programok keretében – további 3, 7 milliárd forint uniós támogatásra ír ki pályázatokat.