A francia humor Budapesten: Ősbemutató a Rózsavölgyiben

2017. február 9., 09:05

Csiszmadia Tibor éveken át a Magyar Színházi Társaság elnöke volt, az utóbbi időben pedig főleg a színművészeti egyetem tanári munkái kötik le. A rendezésre kevesebb ideje jutott. A Rózsavölgyi Szalonban pedig még sohasem volt bemutatója. Csizmadia a 168 Órának elmondta, a Rózsavölgyi művészeti vezetőjével, Zimányi Zsófiá­­val régóta terveznek közös produkciót, s keresték a megfelelő darabot. Ám eddig ez valahogy sohasem jött össze.

– A kitűnő kortárs francia szerző, Éric Assous Mesterhármas című színművére Zsófia hívta fel a figyelmem. Adok a véleményére, hiszen ő tudja igazán, hogy milyen előadások illenek legjobban ebbe a szalonszínházba, mit szeret a közönség. A Mesterhármas mellett szólt az is, hogy ez a darab ősbemutatója Magyarországon. Az írója nagyon népszerű Franciaországban, s főleg a vígjátékairól híres – mondja a rendező.

Éric Assous kétszer kapta meg a hazájában legrangosabbnak számító Moliere-díjat, első alkalommal éppen a Mesterhármasért. Csizmadiát főleg a darab „sokfedelűsége” ragadta meg.

– Ebben a történetben minden szó és gesztus több jelentéssel bír. A magyar drámák is hasonlóak, csak nálunk a többértelműségnek általában történelmi, politikai háttere van. Ez a francia mű viszont az emberi kapcsolatok ellentmondásosságát ábrázolja mély társadalmi ismerettel és rengeteg humorral. A történet a francia újgazdagok világában játszódik, házastársi viszonyokról, szerelmi háromszögekről beszél, s arról is, hogy a megcsalások, hazugságok álságos viszonyai közt mi számít még igazi értéknek – teszi hozzá Csizmadia.

A három főszereplő: Bozó Andrea, László Zsolt, Kocsis Gergely is először játszanak a Rózsavölgyi Szalonban, így az előadás számukra is felfedező kaland.

S. ZS.