Varsó nem akar változtatni
Hetek, hónapok óta Varsó a kormányzó pártok és az ellenzék harcának kereszttüzében élt – ez a fővárost vezető elnök, a tulajdonképpeni főpolgármester, Hanna Gronkiewicz-Waltz visszahívásának kérdésében összpontosult. A radikális jobboldali ellenzék ezen a poszton akarta a legnagyobb csapást mérni a hatalmon levő Polgári Platformra, de ez nem sikerült.
A kormánypárti Gronkiewicz-Waltz, aki néhány éve a lengyel jegybankot vezette, sőt egykor indult az államelnöki posztért is, már két hivatali időszak óta a főváros vezetője. Tevékenysége ellen összpontosított támadást indított a radikális jobboldal, elsősorban a Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság (PiS), és sikerült is annyi aláírást összegyűjteni az elnökasszony ellen, hogy október 13-ra népszavazást írtak ki visszahívása érdekében.
Ha valami, ez a népszavazás egyértelműen politikai indokokból született – a főpolgármester tevékenysége ellen ugyanis tényleges érdemi indokokat nem sikerült találni. Tudta ezt mindenki és maguk a Gronkiewicz-Waltz ellen fordulók nem is nagyon titkolták: Lengyelország több nagyvárosában sikerült időközi választásokon visszaszerezni a vezetést a PiS-nek, s úgy tervezték-hirdették, hogy a döntő csapást a kormánypártra éppen a fővárosban mérik. Ehhez azonban a népszavazáson a lakosok háromötödének kellett volna részt venni, ahhoz ugyanis, hogy eredményes legyen, 390 ezer embernek kellett volna elmenni és voksolni. Ez a szavazásra jogosultak 29,2 százaléka.
Vasárnap azonban a varsóiaknak csak 25,6 százaléka szavazott – igaz, ezek 94 százaléka a főpolgármester visszahívása mellett. Ez azonban nem volt elég a sikerhez, a részvételi mérték érvénytelenné tette a népszavazást. Az otthon maradásra buzdított nem csupán a miniszterelnök, de az államfő is – és ez az a tény, amely az ellenzék szerint alkotmányellenes körülményeket teremtett. A PiS még azon is gondolkodik, hogy az Európa Tanácshoz fordul emiatt. Donald Tusk miniszterelnök ugyanakkor felvetette: ennek alapján az is alkotmányellenes-e, ha a szavazáson való részvételre buzdít bárki?
A Jog és Igazságosság pártja most elsősorban saját kampányában keresi a bukás okát, olyannyira, hogy még az is felvetődött, vajon nem ártott-e, hogy azt saját pártvezérük, Jaroslaw Kaczynski vezette. Mások a kampány jelszavait kifogásolták, többek között a logóként használt dupla W betű jelképét – ez ugyanis a Varsói Felkelés jelképe,s ennek felhasználását tartják az elemzők hatalmas hibának.
A nagy W a baloldal vezető ereje, a Demokratikus Baloldali Szövetség szerint a PiS Waterlooját jelentette, a baloldal távol maradt e harcból, és nem mentek voksolni – ebből persze máris arra következtet a PiS, hogy alakulóban a kormányzó Polgári Platform és a baloldal koalíciója, de ezt mind a két oldal cáfolja.
Hanna Gronkiewicz-Waltz – aki az elmúlt hetekben hatalmas kampányt folytatott a fővárosban, mindenütt jelen volt, ahol bármi is történt, hol a metró építkezésén, hol a tömegközlekedési eszközök valamelyikén, hol egészségügyi intézményben, hol színházban – elégedetten nyugtázta, hogy a varsóiak további bizalmat szavaztak neki, olyannyira, hogy nem zárja ki, harmadszor is indul a főváros elnöki székéért.
A szakemberek Gronkiewicz-Waltz tevékenységét elemezve többségükben arra a megállapításra jutottak, hogy elnökségének mérlege inkább pozitív, mint negatív. Az elemzések kiemelik, hogy Varsóban ugyan csak egy metróvonal van még, de a csúcsforgalmi órákban ez rengeteget segít a közösségi közlekedésben résztvevőknek, sokszor akár 40 percet is spórolhat, aki ezt veszi igénybe. Az elmúlt években emellett Varsóban nagyon sok kerékpár út készült, sikerült a regionális vonatok rendszerét a kommunikációs rendszerrel kiválóan összehangolni, erről irigykedve írnak a „vidéki” nagyvárosokban élők. A főváros közlekedése minden hibája ellenére kifejezetten jó – állapították meg az elemzők, még európai viszonylatban is megállja helyét.
Nem lehet szó nélkül elmenni a tény mellett, hogy Varsó hatalmasat változott Gronkiewicz-Waltz elnöksége alatt. Igaz, sok építkezés az előre kitűzött határidőhöz képest nagy késésben van – például a Modern Művészetek Múzeuma, itt a svájci tervezővel évekig folytatott vita után még az épület terve sem készült el. A metró 2. vonalának építése is egy évvel van késésben. Ugyanakkor más hatalmas beruházásokat fejeztek be, például a Kopernikusz Tudományos Központot – az egész országból jönnek a látogatók a hatalmas kutató intézetbe, hosszú sorok állnak itt a megnyitás óta folyamatosan. Elkészült a Lengyel Zsidók Múzeuma, Varsónak van egy újabb hídja, felújították a belvárosban levő Krakowskie Przedmiesciét, ez Lengyelország egyik legszebb utcája lett.
Hanna Gronkiewicz-Waltz legerősebb oldala talán a pénzügyek: pedig ezekkel is támadta Kaczynski, nevezetesen, hogy eladósította a fővárost. Viszont Varsó ma a legkevésbé eladósodott lengyel város, a válság ellenére.