Van-e félnivalója az USA-nak Oroszországtól?

Washington attól tart, hogy ha Grúzia orosz megszállása tartós ellenségeskedést szül Oroszország és a Nyugat között, akkor a felbátorodott és elhidegült Moszkva Washington ellen használhatja fel befolyását - írta a pénteki The New York Times.

2008. augusztus 22., 19:15

Moszkva pénzét, energiaforrásait, ENSZ BT-beli vétójogát, sőt, még hadiiparát is annak szolgálatába állíthatja, hogy aláaknázza az amerikai érdekeket világszerte - olvasható a liberális újság elemzésében.

Oroszország például mindeddig nem adott el korszerű föld-föld osztályú rakétákat Szíriának, amely azonban arra számít, hogy a Nyugat és Moszkva közötti kiújult szembenállás nyomán hozzájuthat ilyen fegyverekhez. A napokban Oroszországba ellátogató szíriai elnök, Bassár el-Aszad világossá tette ezen szándékát, amikor Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel találkozva támogatásáról biztosította az orosz álláspontot Abházia és Dél-Oszétia ügyében - írja összefoglalójában az MTI tudósítója.

A The New York Times szerint egy ellenséges Oroszország Szírián és a Kaukázuson túl, sokkal szélesebb fronton is borsot törhet az Egyesült Államok orra alá. Kiterjesztheti fegyverszállításait olyan Amerika-ellenes államok esetében, mint Irán és Venezuela, sőt megszakíthatja az együttműködést a terrorizmus elleni küzdelemben és az atomfegyverek terjedése elleni harcban. Moszkva ezenkívül visszaélhet az olaj- és gázszállításokkal, felléphet Közép-Ázsiában az amerikai katonai bázisok ellen és megtagadhatja az együttműködést a hidegháborús fegyverzetkorlátozási egyezmények terén.

Irán, az ENSZ, a terrorizmus elleni küzdelem, a kábítószer-ellenes programok, Szíria, Venezuela, a Hamász - sorolja Angela Stent, az amerikai nemzetbiztonsági tanács volt vezető orosz referense, jelenleg a washingtoni Georgetown Egyetem professzora mindazokat a területeket, ahol Moszkva megtagadhatja az együttműködést.

Michael McFaul, a Stanford Egyetem professzora, Barack Obama, a leendő demokrata párti elnökjelölt első számú Oroszország-tanácsadója szerint Moszkva "felboríthatja a nemzetközi rendet", és esélye van arra, hogy ez sikerüljön. Leszögezte, hogy Oroszország hegemóniát élvez a közép-ázsiai térségben, az Egyesült Államok pedig nem.

Több washingtoni elemző úgy látja: Moszkva még nem szánta el magát arra, hogy bomlasztó módon lépjen fel nemzetközi téren. Sok amerikai elemző szerint Oroszország már csak önös érdekből sem akarja atomfegyverhez juttatni Iránt, és az sem célja, hogy a tálibok ismét hatalomra kerüljenek Afganisztánban, írja az MTI.

Mint Angela Stent megjegyezte: "a Szovjetunió összeomlása óta a Nyugat mindig aggódott amiatt, hogy Oroszország rombolóvá válik, és most valóban fennáll ennek a lehetősége".

Donald Trump bejelentette: 30 %-os vámot vet ki az EU-termékekre. Szijjártó Péter szerint Donald Trump vámemelése újabb bizonyítéka annak, hogy az Európai Bizottság – élén Ursula von der Leyennel – képtelen megvédeni Európa gazdasági érdekeit.