Valóban lehagyta Románia Magyarországot? Az elképzelhető nem biztos, hogy meg is valósult

Nem pont úgy hangzott el az értékelés.

2021. november 3., 12:34

Szerző:

Romániában idén először haladta meg az egy főre eső bruttó hazai termék (GDP) mértéke a magyarországi mutatót, és ha marad ez a tendencia, akkor két éven belül Lengyelországot is megelőzheti – jelentette be pénteken Marcel Ionescu-Heroiu, a Világbank munkatársa egy Nagyszebenben tartott okos városok témában szervezett konferencián.

Az Economica.net román nyelvű gazdasági hírportál által közölt írás szerint a világbanki hivatalosság rámutatott: a számok azt mutatják, Románia európai viszonylatban is az egyik legjobb ütemben fejlődő ország. Közölte, 2020-ban már megelőzte Szlovákiát az egy főre eső bruttó hazai termék tekintetében, és ha marad ez a tendencia, mintegy két éven belül Lengyelországot is megelőzheti –írja a Maszol.

A Marcel Ionescu-Heroiu által közölt információkat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is megosztotta hivatalos Facebook-oldalán.

Romániában 2019 végén az uniós átlag-GDP 70 százalékát állította elő, ebben megelőzte Bulgáriát, Horvátországot, Görögországot, Lettországot és egy szinten volt Szlovákiával. 2006-ban, az európai csatlakozást megelőzően még csak az uniós GDP-átlag 40 százalékát állította elő Románia. 

A romániai magyar lap, a Krónika megszólaltatott egy közgazdászt, aki azt mondta: "Nem ugyanaz, hogy valami „elképzelhető”, vagy pedig tényleg meg is valósult. Rácz Béla Gergely közgazdász cáfolta a román politikus kijelentéseit, hozzátéve, az ügyvivő kormányfő által idézett nyilatkozat sem pont úgy szólt, ahogyan ő írta.  A Hotnews.ro portál viszont a nyilatkozat kapcsán megkérdezte Marcel Heroiut, aki azt mondta, arról beszélt, hogy

a vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP tekintetében Románia megelőzheti Magyarországot, de jelenleg ez még nem jelenthető ki biztosan. 

Rácz Béla Gergely közgazdász, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának adjunktusa szerint, ha GDP-ben mérjük a gazdaság teljesítményét, az elmúlt évtizedben a romániai bruttó hazai termék növekedésének üteme valóban gyorsabb volt, mint a magyarországi, ezért a különbség egyre inkább csökken. Ennek számtalan oka van, például földrajzi és geopolitikai, hiszen a két ország egészen más erőforrásokkal és adottságokkal rendelkezik.

Mint mondta, az is fontos szempont, hogy a növekedést miből állítja elő egy ország, és közben milyen mértékben adósodik el. „Ha e tekintetben hasonlítjuk össze Romániát és Magyarországot, egyértelműen látszik, hogy Románia eladósodásának jóval gyorsabb az üteme” – húzta alá a szakember, aki szerint azt is figyelembe kell venni, hogy a növekedést milyen mértékben húzták felfelé a beruházások, illetve a fogyasztás. Rámutatott: Románia az elmúlt tíz évben inkább a fogyasztásban jeleskedett, ráadásul hitelből fogyasztottunk tipikusan külföldön megtermelt termékeket, tehát a romániai GDP-növekedés struktúrája kevésbé fenntartható, mint Magyarország esetében. 

A Profit nevű román lap azt írja, hogy még Lengyelországot is lehagyják két éven belül.  Mint írták, Romániában az unió átlagának 70 százaléka volt a bruttó hazai össztermék 2019 végén, és már akkor jobban állt, mint Bulgária, Horvátország, Görögország és Lettország, most Szlovákia szintjén áll az utóbbi hat évben elkönyvelt fejlődés következtében.

(Kiemelt kép: Bukarest, 2020. február 26. 2019. október 30-i kép Florin Citu bukaresti szenátorról a román parlamentben. MTI/EPA/Robert Ghement)