Új politikai mozgalmak Franciaországban

Új politikai mozgalmak vannak kialakulóban Franciaországban: miközben a hagyományos pártokból kiábrándult baloldali szavazók több mint egy hete minden éjszaka a nagyvárosok főterein fejezik ki elégedetlenségüket, Emmanuel Macron gazdasági miniszter olyan reformpártot alapított, amely szeretné meghaladni a bal- és jobboldali megosztottságot.

2016. április 15., 12:38

A munkajogi reform elleni március 31-i diáktüntetést követő éjjel néhány százan a párizsi République téren virrasztottak, hogy a korosztályukat érintő szociális bizonytalanság, a lakhatási gondok, a korrupció és a rendőri erőszak ellen tiltakozzanak. A hajnalban kiürített térre a fiatalok másnap este visszatértek, ahogyan azóta is minden este.

A Nuit Debout (Talpra Éjjel!) elnevezésű mozgalomhoz egyre többen csatlakoznak, nemcsak fiatalok és már nemcsak Párizsban, hanem több mint hatvan vidéki nagyvárosban és Belgiumban is. A résztvevők a tereken utcazenészek és kolbászsütők között, majálisi hangulatban programbeszédeket tartanak a társadalmi igazságtalanságokról, a kormányból való kiábrándultságról, a menekültek befogadásáról, a feminizmusról, a korrupció felszámolásáról és egy új demokratikus alkotmány szükségességéről.

Jóllehet radikális baloldali, sőt szocialista politikusok is fel-feltűnnek a tömegben, egyelőre nincsenek vezetői, sem nevüket és arcukat vállaló hangadói a mozgalomnak. Amit egyébként sokan a 2011-es New York-i Occupy Wall Street megmozdulásból kinőtt köztér-elfoglaló mozgalomhoz hasonlítanak és a Spanyolországból kiindult Felháborodottak akcióihoz. Ezek résztvevői a gazdasági válság és a munkanélküliség miatt kialakult társadalmi elégedetlenséget fejezték ki.

A szomszédos Spanyolországban azóta megalakult a Podemos radikális baloldali párt, amely a decemberi parlamenti választásokon megszerezte a szavazatok húsz százalékát. A franciaországi megmozdulásról egyelőre még nem tudni, milyen irányba fog elmozdulni, és lesznek-e következményei a politikai közéletre. A terrortámadások spontán megemlékezési helyszínévé vált párizsi République tér mindesetre éjszakánként hatalmas fórummá alakul át, ahol órákon át vitáznak az emberek a demokrácia lényegéről.

Mindeközben a kormány egyik legnépszerűbb tagja, Emmanuel Macron gazdasági miniszter a jobb- és a baloldali megosztottságot ellenző állampolgári platformot hirdetett En marche (Indulás!) elnevezéssel. A 38 éves jó megjelenésű miniszter a megszólalásig emlékeztet az egykori politikus Bajnai Gordonra.

Francois Hollande államfő két évvel ezelőtt nevezte ki a közvélemény számára addig teljesen ismeretlen gazdasági tanácsadóját a tárca élére. Miközben a francia kormány liberális gazdaságpolitikája egyre népszerűtlenebb, az egykori bankárból miniszterré avanzsált, higgadt és előzékeny Macron az egyik legnépszerűbb baloldali politikussá nőtte ki magát.

A köztársasági elnök üdvözölte, hogy minisztere „párbeszédet kezdeményezett az állampolgárokkal”, politikustársai többsége viszont abszurdnak tartja a pártalapítást, és azt, hogy egyértelműen centrista irányba „téríti el”a szavazókat.

Macron az éjjeli virrasztók egyik fekete báránya. De míg ők a baloldalról, a miniszter a centrumból szólítja meg a sikertelen kormányzati politikából kiábrándult baloldaliakat.

A felmérések jól mutatják, hogy a franciák mennyire nem bíznak a már kipróbált vezetőkben: Francois Hollande-ról a szavazók alig 15 százalékának van jó véleménye, míg a jobboldali ellenzék vezetőjének, Nicolas Sarkozynek a javaslatai a megkérdezettek 61 százalékát aggasztják. A legutóbbi választások két nagy tanulsága pedig a távolmaradás és a szélsőjobboldali Nemzeti Front előretörése volt.

Franciaországgal kapcsolatos további híreket a

franciakoktél.huoldalon olvashat.