Tízszer annyit keres a vezérigazgató, mint a szakmunkás

Idén átlagosan négy százalékos alapbér-emelést terveznek a külföldi vállalatok, tűnik ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara és a Kienbaum tanácsadó cég felméréséből, amely 55 vállalat közel 15.000 munkavállalójának adatain alapul.

2014. január 31., 12:25

Az egyéni bérszínvonalban és a béremelés tervezett mértékében is nagy szóródás tapasztalható. A vezérigazgatók éves jövedelme a tárgyévben átlagosan 26,1 millió forint volt, míg a szak- és betanított munkások 2,7 millió forintot kerestek. Budapesten, valamit Közép- és Nyugat Dunántúlon a bérek 15-24 százalékkal magasabbak, míg az Észak-Alföldön 18 százalékkal alacsonyabbak az országos átlagnál. A külföldi cégek az elmúlt évben átlagosan 5,5%-kal növelték munkavállalóik alapbérét. Ez az érték az előzetes terveknél (4,3%) és a 2012-es tényleges emelésnél (5,1%) is magasabb.

Szoros összefüggés figyelhető meg a vállalat mérete és a bérek színvonala között, Egy nagyvállalatnál sokszor akár 60-70%-kal is többet keresnek, mint kollégáik egy kisebb cégnél. Szak- és betanított munkások esetében viszont a vállalatméret nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a béreket, ugyanakkor az iskolai végzettség erősen kihat azok alakulására.

A tanulmány szerint a cég ágazati hovatartozásának nincs kiemelkedő befolyása a bérekre: eltekintve a klasszikusan „jól fizető” ágazatoktól, mint a pénzügyi szektor, a vállalati tanácsadás, az energiaszektor vagy a gyógyszeripar, a bérek színvonala inkább a vállalat méretétől vagy tulajdonosi struktúrájától függ. Egyébként hasonló feltételek mellett az adott cég gazdasági helyzete is befolyásolja az egyéni keresetek szintjét. A változó javadalmazási elemek elsősorban a vezetők esetében jelentősek. Míg az ügyvezetőknél a jövedelem mintegy 19 százaléka származik változó bérezési elemekből, addig ez a részarány nem vezető beosztású munkavállalók esetén csak 8-9%.

Megvizsgálták a magyar munkaerőpiac általános jellemzőit is. A megkérdezettek 82 százaléka kielégítőnek vagy jónak értékelte a szakember-kínálatot – ez az arány megegyezik a tavalyi értékkel, A megkérdezettek 15 százaléka arra számít, hogy idén növekszik a képzett munkaerő iránti kereslet, miközben a vállalatoknak csupán két százaléka (2012: 5%) mondta, hogy kevesebb szakképzett munkaválla szüksége 2014-ben.
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 1993 óta működik, mintegy 900 tagvállalatával Magyarország legnagyobb bilaterális vállalati szövetsége.