Titkos akció Kwasniewski ellen

Újabb politikai botrány körvonalazódik Lengyelországban, ezúttal a Gazeta Wyborcza jutott olyan anyagokhoz, amelyekből kiderült: a Kaczynski vezette PiS (Jog és Igazságosság) kormányának idején a Központi Korrupcióellenes Hivatal vezetője húsz alkalommal kényszerített ki a biróságtól engedélyt az elnöki pár, Jolanta és Aleksander Kwasniewski lehallgatására.

2014. augusztus 28., 11:33

A korrupcióellenes hivatal – CBA – vezetője, Mariusz Kaminski számára, aki ma a PiS elnökhelyettese és parlamenti képviselője, a volt köztársasági elnök és annak felesége jelentette a fő célpontot.


A lengyel napilap birtokába jutott anyagok szerint Kwasniewskit és legközelebbi munkatársait a két évig tartó, Krystyna fedőnevű akcióval figyelték, ezt 2009 júliusában zárták, amikor azt állitották, hogy egy Kazimierzben található villa a volt államfőhöz tartozik.

Kaminski jogsértésére a Varsói Kerületi Ügyészség nyomozásának lezárásakor derült fény. Az 2010-től vizsgálta a CBA hatásköri túllépését a PiS-kormányzás alatt, de az ügyet az idén júniusban azért kellett lezárnia, mert a lengyel parlament nem oldotta fel a PiS képviselőjének mentelmi jogát. Az ügyészség két vádat fogalmazott meg Kaminski ellen, mind a kettő a betöltött funkció kihasználására és a joggal való visszaélésre vonatkozik. A vizsgálati szerv szerint a PiS alelnöke jogi és ténybeli alapok hiányának ellenére ügynököknek feladatul adta az elnöki pár megfigyelését. Ebben részt vett a ma Lengyelországban hírhedt Tomek fedőnevű ügynök (jelenleg a PiS listájáról választott képviselő), rajta kívül számos tiszt, akik a telefonokat, e-maileket figyelték meg és hallgatták le, és ehhez szükséges eszközöket szereltek fel.

Kaminski megsértette a CBA-ra vonatkozó jogszabályt is, amely megengedi a hivatal vezetőjének, hogy bírói engedély nélkül lehallgató készüléket szereljen fel un. késlekedést nem tűrő esetekben. Ilyen eset pedig az ügyészség szerint nem volt, Kaminski megtévesztette a bírói és ügyészi szerveket, amikor azt állította, hogy a Kazimierzben megvett házra való pénzt Kwasniewski bűncselekményből szerezte. Arra sem volt bizonyítéka, hogy a villa az államfőé, és arra sem, hogy milyen bűntettet követett el. Amikor kikényszerítette a bírósági hozzájárulást a lehallgatáshoz, a ,,közérdek kárára cselekedett,, ,,megsértette az állampolgári szabadságot és Aleksander Kwasniewski magánérdekét,,.

A második vádpontban az ügyészség felhívta a figyelmet arra, hogy az un. ellenőrzött vásárláskor, amelyet a villa esetében is végeztek, a törvény szerint pl. narkotikumok, fegyverek, hamis pénzek, vagy lopott tárgyakról lehet szó, ugyanakkor ebben az esetben Tomek ügynök legálisan vásárolt egy házat, közjegyző közvetítésével, arra számítva, hogy a pénz Jolanta Kwasniewskához kerül – de nem ez történt. Így a háztulajdonosok jogait is megsértették, akik beleegyeztek az ,,ellenőrzött vételbe,,.

Az ügyészség irata 19 oldal, ebből 11 azt tartalmazza, kit és mikor hallgatott le, vagy akart lehallgatni Kaminski. Összességében a CBA 32 esetben kért lehallgatásra engedélyt, érdekes módon 12 esetben azt nem kapta meg. Hogy miért nem, az az iratok titkos részében található.

Azok a bűncselekmények, amelyeket a PiS elnökhelyettese elkövethetett, 5 év után évülnek el, azaz 2014 őszén, ugyanakkor a szejm döntése a mentelmi jog fenntartásáról szünetelteti az elévülési idő számítását. Ha a szejm következő hivatali idejében Kaminski nem lesz újra képviselő, a vádakat mandátumának lejártakor azonnal benyújthatják ellene.