Halálra éhezett az öreg krokodil
A kartúmi állatkertben olyan ritka fajok is élnek, mint az afrikai szürkepapagáj, a vervet majom, a núbiai köpködőkobra, a szarvasvipera vagy a nílusi varánusz.
Több tucatnyi állat – köztük egy öreg krokodil, papagájok és óriáskígyók – rekedt a kartúmi állatkertben a szudáni hadsereg és a rivális félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között dúló harcok miatt, és az igazgató szerint félő, hogy élelem és víz hiányában már el is pusztultak.
A harcok miatt legalább 100 állat rekedt az állatkertben. Az állatok már több mint három hete vannak ketrecbe zárva élelem és víz nélkül – mondta Sara Abdalla, a szudáni Természettudományi Múzeumhoz tartozó állatkert vezető zoológusa.
A harcok kitörése előtt az állatokat naponta kétszer etették, és néhányuk gyógyszert is kapott rendszeresen, de utoljára április 14-én jutottak élelemhez és vízhez.
„Nagyon szomorú vagyok, emellett tehetetlen. Úgy vélem, már elvesztettük a madarakat és az emlősöket” – mondta a Kartúmban tartózkodó Abdalla az AP hírügynökségnek telefonon.
A Kartúmi Egyetem területén található létesítményt nagyjából száz évvel ezelőtt alapították, és Szudán egyik legrégebbi állatkertje. A Természettudományi Múzeum és az állatkert Szudán és a szomszédos Dél-Szudán állatvilágát kutatja és tárja a nagyközönség elé, emellett több, már kihalt állatfaj preparált példányait is őrzik. A létesítmény nem messze található a hadsereg főparancsokságától, így a környéken dúló heves harcok miatt nem lehet bejutni az épületbe.
Szudánban rendszeresek és a 2021-es puccs óta egyre gyakoribbak a különböző közösségek közötti összecsapások, legutóbb április közepén robbantak ki harcok a kormányerők és az RSF között, az összecsapásokban hivatalos adatok szerint is százak vesztették életüket és ezrek sebesültek meg. A konfliktus elől már több mint 100 ezren menekültek el Szudánból a szomszédos országokba.