Szereti még Magyarországot, Fuhrmann úr?

Az úgynevezett földvitában Orbán Viktor miniszterelnök áll szemben kétszáz osztrák gazdával: ezek egyike Klaus Fuhrmann (51). A Krone-interjúban Conny Bischofberger kérdéseire a biogazdálkodó elmeséli, hogy miként lett a nagypolitika játékszere.

2014. február 12., 08:33

Szombaton korán reggel a Neusiedler See melletti Weidenben Klaus Fuhrmann az egyik termőföldjén áll, a távolban, ködbe burkolózva óriási szélkerék forog. A biogazda összesen 500 hektáron termeszt itt kukoricát, kölest, búzát és borsót. Kétszáz hektár földje van Magyarországon. „Amióta csak az eszemet tudom – mondja –, mindig szoros szálak fűztek Magyarországhoz”. A nagyszülei – mind a négyen – magyarok, akik 1921 után lettek osztrák állampolgárok.

Az első magyar mezőgazdasági munkások akkor érkeztek a weideni gazdaságba, amikor Fuhrmann tízéves volt. 1994-ben a család magyarországi rokonai átadták neki „kárpótlási jegyeiket”, amelyekért egy kft. közbeiktatásával termőföldhöz lehetett jutni. Az ilyen szerződéseket Orbán Viktor magyar miniszterelnök május elsejétől törvénytelennek akarja nyilvánítani – s most kétszáz osztrák gazdálkodó aggódik húsz éve művelt földjéért. A Krone című lapnak adott interjúban Fuhrmann elmeséli, milyen hatást gyakorol a munkájára és a szomszédos országgal ápolt kapcsolatára ez a konfliktus.

Krone: Fuhrmann úr, mit szól a szemrehányáshoz, hogy az osztrák mezőgazdasági gazdálkodók kétes körülmények között olcsón szerezhettek földet, és most nem kellene csodálkozniuk, hogy Magyarország ismét vissza akarja szerezni ezeket a szántókat?

Klaus Fuhrmann: Én mindenesetre nem utaztam Magyarországra, nem dobtam pénzt az asztalra, és nem vásároltam ott be. A családunkban ez úgy volt, hogy a német származásuk miatt 1947-ben kitelepített magyar rokonok 1993-ban jóvátételként úgynevezett kárpótlási jegyeket kaptak. Ezekkel kétszáz hektár földet szereztem magamnak, ebből harminc hektárt kilencvenkilenc évre szóló haszonélvezeti joggal.

Krone: Milyen olcsón?

Fuhrmann: Akkoriban a termőföld az osztrák ár egyhatoda-egyhetede volt. Manapság az itteni ár egyharmadát kellene fizetni. Hozzá kell tennem, hogy e földterület részben ugar volt, amelyet előbb fel kellett javítanom. Azt gondoltam, hogy itt létrehozhatok valamit. Ausztriában és Magyarországon hét alkalmazottat foglalkoztatok, és adót is fizetek Magyarországon.

Krone: Ezeket a haszonélvezeti szerződéseket Orbán magyar miniszterelnök most érvénytelennek nyilvánítja. Mi erről a véleménye?

Fuhrmann: Nem tudom elhinni. Szerintem kétségbe vonható egy olyan törvény hatálytalanítása, amely az egész EU-ban érvényben van. Az előző kormány határozott mindenről. Azonban ha a parlament új törvényt alkot, akkor a visszahívásig az lesz az érvényes.

Krone: Bírósághoz fordul majd?

Fuhrmann: Ezt nem bírnám anyagilag. És valószínűleg irdatlan hosszú ideig is elhúzódhatna. Tehát nem gondolom, hogy végig bírnám.

Krone: Úgy érzi, hogy elegendő támogatást kap az osztrák mezőgazdasági minisztertől?

Fuhrmann: Csupán az újságban olvastam, hogy állítólag segíteni fog rajtunk. Eddig még nem találkoztam vele. Azt sem tudom, hogy milyen lehetőségei vannak. Ha az EU nem támogat minket, akkor minden értelmetlen. Akkor el fogjuk veszíteni a birtokainkat.

Krone:
A „mi” a kétszáz érintettet jelenti?

Fuhrmann: Ezt nem lehet pontosan tudni. Azt hiszem, hogy a valóságban magasabb ez a szám.

Krone:
Orbán kinyilvánította, hogy barátságtalan lépésnek tartaná az EU beavatkozását. Kitért az Ausztriával való tárgyalások elől is.

Fuhrmann: Orbán azért olyan erős, mert az EU gyenge. Ebben az esetben EU-jogról van szó, amely a nemzeti jog felett áll. És a demokratikus értékekről is szó van, amelyek itt Ausztriában a legmagasabb szinten állnak. Ha ezeket senki nem tartja be, akkor nincs is szükségünk az EU-ra. Ezért kell a brüsszelieknek ezt az ügyet alaposan megvizsgálniuk. Ebben az esetben egyszerűen hatályon kívül helyeztek egy húsz éven át érvényben levő törvényt, méghozzá visszamenőleges hatállyal. Nekem az okozza a legnagyobb bánatot, hogy az EU nem hördült fel azonnal.

Krone: Véleménye szerint mi befolyásolhatja még Orbánt?

Fuhrmann: Csak az EU részéről érkező nyomásgyakorlás. Nem szabad elfelejteni, hogy hamarosan választások lesznek Magyarországon, és nálunk itt Ausztriában már akadt egyszer egy populista politikus, akinek nagyon sok követője volt. Most ez történik Magyarországon is: Orbán biztosan nyerni fog.

Krone: Megfelel az igazságnak, hogy nem található Magyarországon olyan ügyvéd, aki ebben az ügyben – azaz Orbánnal szemben – képviselné a gazdákat?

Fuhrmann: (Rövid gondolkodás után:) Azt hiszem, jobb, ha hallgatok.

Krone:Személyesen miként érinti önt, hogy egy baráti ország hirtelen csaknem ellenségesen lép fel?

Fuhrmann: Kissé elszomorít. Azt gondolom, hogy itt nálunk Burgenlandban a magyarok is vásárolhattak földet. És nagyon sok magyar dolgozik itt. Megkaphatják a bérüket, és haza is utazhatnak vele. Én azonban nem pakolhatom össze a földemet, és nem is tudom áthozni ide.

Krone: Szereti még Magyarországot?

Fuhrmann: Mindenképpen! És még mindig bízom abban, hogy végül minden jóra fordul majd. Hogy mégis csak lesz valamiféle megoldás. Vagy hogyha Orbán megnyeri a választást, az egész ügyet ismét elrejti a komódfiókban.

Krone:14 évvel ezelőtt állt át a biogazdálkodásra. Mit szeret a legjobban a szakmájában?

Fuhrmann: Hogy a természetben és a természettel dolgozom. És azt a gondolatot, hogy egyesek, miközben vasárnap a Krone-t olvassák, talán a müzlijükben vagy egy biozsömlében az én terményeim egyikét-másikát fogyasztják.

A jogi helyzet

A Magyar Országgyűlésben a Fidesz kormánypárt és a szélsőjobboldali Jobbik szavazataival törvényt fogadtak el arról, hogy 2014. május 1-jével elvesztik jogaikat azok az osztrák földművesek, akik (törvényesen és az ingatlan-nyilvántartásban bejegyezve) úgynevezett haszonélvezeti szerződést kötöttek magyar földtulajdonosokkal. A jövőben akár büntetőjogilag is felelősségre vonhatók.

(Conny Bischofberger, Kronen Zeitung/red)

Kronen Zeitung, 2014.02.08.

Fordította: dr. Gonda László

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.