Szerbia továbbra is kitart a kínai- és oroszbarát politika mellett
Nem biztos, hogy jó pontot jelent ez az EU-s csatlakozási kérelem mellett.
Szerbia nem fogja veszélyezteti nemzeti érdekei érvényesítését azzal, hogy csatlakozik az Ukrajna ellen indított orosz agresszió miatt elfogadott nyugati szankciókhoz Oroszország ellen – mondta az április elején újabb öt évre megválasztott szerb államfő, Aleksandar Vucic a Financial Times cikke szerint. Szerbia tehát annak ellenére sem csatlakozna a nyugati tengelyhez, hogy csatlakozna az Európai Unióhoz, írja a Napi.hu.
A szerbek és az oroszok között hagyományosan szoros a politikai, gazdasági és biztonsági kapcsolat, ráadásul még a gázellátását is orosz forrásból biztosítja Magyarország déli szomszédja. Emellett azzal is támogatja Oroszország Belgrádot, hogy nem ismeri el a 2008 előtt Szerbiához tartozó Koszovó függetlenségét.
„Mit akarnak a nyugati országok? Azt, hogy adjuk fel minden nemzeti érdekünket, mert valaki a saját érdeke szempontjából úgy látja jónak?”
– tette fel a kérdést Vucic. Hozzátette: azt kérik tőlünk, döntsük el melyik oldal mellett állunk. Nem tesszük. Mi saját magunk, Szerbia érdekeit nézzük. Ráadásul a NATO bombázta és szankciókkal sújtotta az országunkat, amit nehéz feledni.
Az unióban nem arattak osztatlan sikert ezek a kijelentések, ugyanis az orosz invázió óta kiemelte céljukká vált, hogy a nyugat-balkáni országokat lehorgonyozzák a nyugat mellett. Belgrád azonban kitart a kínai- és oroszbarát politika mellett – ezt mutatja a kínai fegyvervásárlás és az oroszok elleni szankciók elutasítása is.
A szerb elnök az EU vezetőinek személyes garanciát vállalt arra, hogy a Nyugat-Balkánon, beleértve Bosznia-Hercegovinát és Koszovót is elkerülik az erőszakot. Továbbá arra kérte Milorad Dodikot, a boszniai szerb közösség vezetőjét, hogy adja fel szeparatista politikáját, ezen belül ne próbáljon független szerb katonaságot létrehozni Bosznia-Hercegovinán belül. Ami az orosz gázszállításokat illeti, ezeket rövid távon nem tudják más forrással helyettesíteni, ezért meg fogják hosszabbítani az orosz-szerb hosszú távú gázszállítási szerződést.
(Kiemelt kép: Adem ALTAN / AFP)