Szakad az unió?

Sokkoló hírekre ébredtek a britek vasárnap reggel. A szeptember 18-i Skócia függetlenné válásáról szóló referendum közvélemény kutatási adatai először lendültek át az igen irányába. Az egy hónappal ezelőtti számokkal szemben – amikor is a Maradjunk együtt! tábor 22%-kal vezetett – ma 51% áll az igen, vagyis az elszakadás mellett.

2014. szeptember 8., 13:29

Szerző:

A vasárnap napvilágra került felmérés eredménye megrengette a fontot is, amely november óta nem állt ilyen alacsony szinten a dollárral szemben. Pénzügyi szakértők további hatalmas zuhanásra számítanak, amennyiben a skótok a válásra szavaznak.

Boris Johnson, London főpolgármestere a The Telegraph című lapban erőteljes és érzelmektől sem mentes hangú írásban szól a skótokhoz, akik az „öncsonkítás szélére sodorják Nagy-Britanniát és útban vannak afelé, hogy legyilkolják a történelem során valaha létezett legnagyszerűbb szövetséget”. A 307 éve érvényes skót-angol unió vége katasztrófát jelentene Nagy-Britannia számára. – Élőhalott zombikként járkálnánk az angol-skót határ mindkét oldalán, ha identitásunk alapjait megölnék – figyelmeztet Johnson – és nemcsak a sokkhatásról van szó. A skótoknak alaposan meg kell fontolniuk, milyen rettenetes pénzügyi és alkotmányos hatása lenne egy angol-skót válásnak.

Ha Skócia az elszakadás mellett döntene, az nagyobb katasztrófa lenne, mint az amerikai gyarmatok 1776-os elveszítése. Alex Salmond, a Skót Nemzeti Párt vezetője – akinek a fejéből kipattant a népszavazás ötlete – nem Skócia sikerére kéri az igent, a kampánya nem az alkotás jegyében, hanem a rombolás nevében zajlik – szólnak Johnson intő szavai.


Az Egyesült Királyság pénzügyminisztere és a Nem kampányt támogató, George Osborne még több pénz- és adóügyi hatalommal kívánja felruházni Skóciát, amennyiben a skótok az unióban maradás mellett döntenek. Ám Salmond szerint London pánikba esett, és ez nem más, mint az utolsó pillanatban tett vesztegetési kísérlet, amely nem a kormánytól érkezett.


Az érzelmi húrokat pengető londoni főpolgármester így folytatja szenvedélyes írásában: Britannia, brit, britség: értékes fogalmak ezek, csodálatos dolgot képviselnek az egész világon. A szabadságot, a demokráciát, a független jogrendszert, a humort, az ésszerűséget. Mindezt közösen hoztuk össze: skót tudósok londoni laboratóriumban állították elő a penicillint, skót találmány a telefon, skót közgazdászok és filozófusok elméletei formálták Britannia kereskedelmi és gazdasági nagyságának alapjait. Angolok és skótok, együtt építettük fel a brit hadsereget, a BBC-t, a British Museumot. Mi lesz ezekkel a világszínvonalú intézményekkel, amelyek most veszélybe kerültek a népszavazás miatt? – kérdezi Boris Johnson.


A referendum mindannyiunkról szól, ezt kell elmagyaráznunk a skótoknak, akiket súlyos veszteség érne a válással. Imádkozom azért, hogy felébredjünk a tragédia felé haladó alvajárásunkból, hogy a skótok nemet mondjanak a válásra, és igent Britanniára, a világon valaha létezett legnagyszerűbb politikai uniójára – zárja szenvedélyes sorait Boris Johnson.


Tíz nap van még megmenteni az Egyesült Királyságot.

Nézzen be hozzánk a

Facebookonis!