Szabad Európa: elnyomás, félelem Magyarországon
25 évvel a berlini fal leomlása után Magyarország eltávolodik a demokráciától – értékeli a hazai helyzetet a Szabad Európa Rádió.
Negyedszázaddal ezelőtt az ország a demokrácia követésre méltó úttörője volt, ám manapság inkább riasztó példával szolgál. Ahogy Tamás Gáspár Miklós megfogalmazza: nem egyszerűen visszacsúszik a demokrácia útján, hanem robog az ellenkező irányba.
A bírálók szerint lecsap a médiára és a civil szervezetekre, monopolizálja a hatalmat, szítja a jobboldali populizmus és nacionalizmus lángját. A következmény: elnyomás, egyhelyben topogás, és félelem az erőszaktól. Hogy milyen a sajtó helyzete, azt a tudósítás a Klubrádió sorsán mutatja be.
Az Ökotárs vezetője hasonló történetről tud beszámolni. Attól fél, hogy a vizsgálat nyomán bezárják a szervezetet. Móra Veronika úgy látja, hogy az ügy kapcsán a Fidesz üzenni akar az egész hazai civil szférának, mármint hogy az fogja be a száját, ha jót akar.
A tusványosi beszéd és más akciók után a magyar kormány számkivetett lett a nyugati közösségben. Egyetlen nyugati vezető sem kíván találkozni Orbánnal, az USA beutazási tilalmat rendelt el 6 kormányzati és hatalomközeli ember ellen.
Kovács Zoltán szóvivő szerint a vádak mögött politikai megfontolások húzódnak meg. Azt állítja, hogy a kormány a négy év alatt soha nem szegte meg az európai értékeket. Továbbá nem szabad messzemenő következtetéseket levonni az NGO-k elleni vizsgálatból, mert a 80 ezerből mindössze 13 ilyen csoport érintett.
Ami a gazdaságot illeti, Szalay-Berzeviczy Attila azt mondja, a hatalomnak nagyrészt valóban sikerült a stabilizálás, de a növekedésre tett ígéret beváltása nagy gond lehet a következő négy évben, mert ahhoz verseny és külföldi befektető kell/ene. A már itt lévő cégek óvatosak, és nem szabad, hogy kellemetlen meglepetés érje őket az elkövetkezőkben.
Tamás Gáspár Miklós pedig arra mutat rá, hogy nem jó az, ha egy társadalom – intézményes lehetőségek híján – kénytelen tüntetésekkel megvédeni magát, mert az könnyen erőszakba fordulhat. Vagy az emberek a Jobbik táborába mehetnek át. Akár már 2018-ban.
(Forrás: Szelestey Lajos – Klubrádió)