Putyin pop art
Egy jó dolog kerekedik ki a körülöttünk zajló eseményekből, és ez a népi kreativitás újjáéledése – írta a snob.ru bloggere, aki a honlapján kisebb galériát állított össze Putyin-ábrázolásokból. És csakugyan, az internet zugait bejárva, a hashtegeket követve kirajzolódik, hogy nincs a mai Oroszországnak Putyinnál gyakrabban megjelenített személyisége. Ő a kor hőse, a fő celeb és céltábla.
Megjelenik számítógépes kollázsban, karikatúrában, olajfestményen, szőttesen, vázán, Matrjoska babán és pólón, monitortapétaként, egyedül vagy tandem-társa, Dmitrij Medvegyev társaságában. Mondhatnánk, hogy akibe csak egy kis kreativitás szorult, az megalkotja a maga Putyinját ízlése szerint ironikus, durván karikírozó, megsemmisítő, vagy hősként felmagasztaló, „az élő és érző embert”, a muszklijával játszó macsót bemutató felfogásban.
Nem is mindig könnyű megállapítani, vajon a művész kezét a maró gúny, az elkeseredés, vagy éppen az elnéző szeretet vezeti. Mert hogyan lehet értékelni például Rinat Singarejev pop art festő duzzadóan fiatal, feltehetően célba lövési gyakorlatával igen elégedett Putyinját? Maga a szerző úgy nyilatkozott, hogy alkotásainak szereplőjét tiszteli, és úgy véli, hogy a művészetnek kizárólag pozitív érzéseket kell tolmácsolnia.
Vagy mit gondoljunk az ugyancsak a pop art irányzatot követő fiatal szentpétervári festő, Alekszej Szergienko még korántsem befejezett Putyin-sorozatáról. Az alkotót, amint ezt ő maga lakáskiállításának tavaszi megnyitóján megvallotta, az elnökválasztási győzelme estéjén a Manyezs téri ünneplésen
könnyező Putyinindította el ezen az úton: - Láttam a legördülő könnyet, a kis őszülő tincseit, s arra gondoltam, nem lehet ez olyan rossz ember – számolt be hirtelenül támadt érzéseiről a festő. „A legjóságosabb lelkű ember” lett a Putyint arcán legördülő könnyel, dámszarvassal (hagyományos orosz giccs-motívum), kis csibével, kerékpárral, tigrissel és a többi imázsformáló kellékkel ábrázoló portrésorozat címe. A tizenkét képet Szergienko két hét alatt hozta össze, darabjára másfél órát áldozva alkotói idejéből. A kiállításról készített tv-riportnak nem ment adásba a vége, amikor a festő a további terveit ecseteli, amelyekben szerepel „Putyin, amint a barátaitól kapott születésnapi tortán elfújja a gyertyákat, Putyin a moziban, szomorú filmet néz, sír és pattogtatott kukoricát rágcsál. Körülötte is sírnak”.Ajánlat:
A snob.ru bloggerének
Tv-riport Alekszej Szergienko A legjóságosabb lelkű emberkiállításának megnyitójáról