Putyin kiszorítja a külföldi médiatulajdonosokat

A második vezető orosz lap külföldi tulajdonosát is sikerült elüldözni Moszkvából. A teljes orosz médiapiacot átrendezi ugyanis az az új törvény, amelynek értelmében az új év kezdetével külföldi nem tulajdonolhat 20 százaléknál nagyobb részesedést orosz nyomtatott sajtóban és 50 százaléknál többet televíziókban.

2015. november 23., 11:08

Ez a vezető orgánumok tulajdonosait, amelyek túlnyomó többségét nyugati konszernek alapították vagy birtokolják,rákényszeríti, hogy azokat oroszoknak adják el – mellesleg a kényszerhelyzetnek megfelelően számukra kedvezőtlen áron.

Az Axel Springer, amely eddig többek között a tekintélyes Forbes magazin kiadója volt, már távozott – több kisebb konszernnel együtt. Most érkezett a hír, hogy a Pearson és a Dow Jones a minőségi újságírás egyik csúcsát jelentő Vedomosztyi című független gazdasági napilap tulajdonában levő 33 százalékát eladja Demjan Kudrjavcevnek, aki eddig is annak 33,3 százalékát birtokolta. Ezzel az utolsó, külföldiek által ellenőrzött napilap is orosz kézbe kerül. A Vedomosztyit a The Financial Times és The Wall Street Journal 1999-ben vegyesvállalatként hozta létre.

Elemzők szerint az egész folyamat a külföldi média államosításával egyenértékű, hiszen bár a felvásároltatott lapokat sem lehetett ellenzékinek minősíteni, mégsem mindig álltak be a Kreml által vezényelt kórusba, s igyekeztek reális képet nyújtani az ország helyzetéről, gyakran kritikus véleményüket sem titkolva. A Vedomosztyi harmadát már áprilisban megvásárolta Kudrjavcev, aki a Pearson and Dow Jonestól ugyancsak megvette a The Moscow Timesban levő 33 százalékukat.

Miután a világsajtó a Vlagyimir Putyin által az orosz sajtószabadság maradványaira mért csapásnak minősítette a történteket, Kudrajvcev sietett hangsúlyozni, hogy részéről pusztán üzleti megfontolások döntöttek és kész eladni új szerzeményeit. Ugyanakkor állította, hogy tiszteletben fogja tartani a lap szerkesztési függetlenségét, és nem hajt végre azonnal személyi változásokat a szerkesztőségben. Az eddigi orosz gyakorlatot figyelembe véve az ellenzéknek erős kétségei vannak az ígéretek betartását illetően.