Őrület
Menekül a működő tőke, szétzilálódtak a cégek közötti viszonyok, mély regresszióba fordult a gazdaság – állítja Katona Tamás volt pénzügyi államtitkár, az államkincstár exelnöke, aki részt vett az MSZP Ajánlat Magyarországnak című programjának kidolgozásában. Úgy véli, rendet kell tenni az adórendszerben, elfogadható adó- és járulékcentralizációra van szükség. PUNGOR ANDRÁS interjúja.
- A várható görög összeomlás, a drachmához való esetleges visszatérés után minden gazdasági terv, így az MSZP minap elkészült programja is mehet a szemétbe. Lehet ma bármit is előre tervezni?
– Nemcsak lehet, hanem kell is. A jelenlegi kormány kommunikációs húzása az, hogy mindent a nemzetközi környezet hatásával magyaráz. 2008-ban kezdődött a pénzügyi válság, amely Amerikából átterjedt Európába, és reálgazdasági krízisbe csapott át. A fejlett világ már túl van a mélyponton. A magyar gazdaság állapota nincs szinkronban az eurózóna problémáival. Háromnegyed részben a hazai irányítás, és nem a nemzetközi folyamatok felelősek a helyzetért.
- Kérdés, hogy hiteles-e mindezt az MSZP-től hallani. A Fidesz ugyanis össztüzet zúdít a szocialistákra, mondván: jobb lenne, ha nem adnának tanácsot, hiszen semmit sem tettek a foglalkoztatottság növeléséért vagy a vállalkozásokért.
– A szocialista párt hitelességi problémája csak hosszú távon oldódhat meg. Meggyőződésem, hogy az elmúlt két évben már sok minden megváltozott. Viszont a Fidesz minden értelmes megszólalásra ordenáré stílusban támad. Pedig a gazdaság olyan helyzetbe került, amely gyökeres változtatást igényel. Az elmúlt időszakban a közgazdaságtan szinte összes alaptételét felrúgta a kormány. Matolcsy György hagymázas gondolatait azonnal átültetik a gyakorlatba. Nem létezik a jog uralma: akár huszonnégy óra alatt módosíthatják az alaptörvényt.
- Lehet, hogy őrültség, de van benne rendszer: a kormány a nehezen definiálható középosztályt akarja támogatni.
– Korábban én is így gondoltam, de ma már másképp látom: valóban őrültség, de nincs benne rendszer. Saját szempontjukból sem elfogadható a jelenlegi gazdaságpolitika. Egymillió új munkahelyet ígértek, miközben lassan egymillió munkanélküli országa leszünk.
- Azért ahhoz még kellene félmillió állástalan. Az egymillió új állást pedig tíz év alatt akarják megvalósítani.
– Már most mínuszban vagyunk. Lehet azt mondani, hogy az első félidőben két gólt kaptunk, ám a másodikban ötöt rúgunk, de ennek csekély a realitása. Orbán a korábbi ígéretére most rátett egy lapáttal: öt és fél millió foglalkoztatottról beszélt, amihez 1,7 millió új munkahely kellene. Kapkodás van, és rögtönzés. Bejelentik, hogy nem bántják a bankokat, aztán kivetik a sárgacsekk-adót, és a tranzakciók egy ezrelékét a költségvetésnek kell utalni. Azt mondták, az újabb sarcot a pénzintézeteknek kell megfizetni...
- De ez csak terelés: a bankadó nem őket érinti majd, ahogy a telefonadót sem a mobiltársaságok fizetik.
– Valóban, de ez is mutatja, hogy összevissza beszélnek. A rosszabb az, hogy menekül a működő tőke, szétzilálódtak a cégek közötti viszonyok, mély regresszióba fordult a gazdaság. Idén 1–1,5 százalék közötti GDP-csökkenésre lehet számítani, hat százalékhoz közeli inflációval és egy kettészakadó társadalommal.
- Erre a helyzetre az MSZP Ajánlat Magyarországnak programja két ütemben összesen öt százalékpontos járulékcsökkentéssel, a vállalkozási adó és az üzemanyagok jövedéki adójának mérséklésével, a két százalékpontos áfa-emelés és a bevezetett válságadók visszavonásával reagál. Emellett béremelést terveznének az egészségügyben, és nyugdíjkorrekciót is akarnak. Miből?! Ennyi kiadás után jelentős lyukak lehetnek majd a költségvetésben.
– Szakmai megfontolások alapján készült a program. Rendet kell tenni az adórendszerben, elfogadható adó- és járulékcentralizációra van szükség. Irreális az egykulcsos adó, amely ötszázmilliárd forintot vett ki a büdzséből. A foglalkoztatást bővíti, ha a cégek megrendelésekhez jutnak, és ehhez a kormány járulékcsökkentéssel járul hozzá. Nem normális, ha az összes társaságiadó-bevétel egyharmadát négy ágazat fizeti be.
- Kiszámolták, hogy az egykulcsos adó megszüntetése révén felszabaduló pénz elég lesz-e a többi adó és járulék csökkentésére?
– Igen. Részben az ötszázmilliárd, részben a GDP várható bővülése elég lesz erre.
- Az nem lesz túl nagy, hiszen önök is csak 1,5 százalékot prognosztizálnak 2020-ig.
– Azt mondtuk, ennyivel számolunk, de ha meglódul a gazdaság, akkor ez az érték magasabb lesz.
- Optimisták. Mitől is lódulna meg ennyire a gazdaság?
– Fejéről a talpára kell állítani az intézményrendszert. Először a befektetői bizalmat kell helyreállítani.
- Ahhoz kiszámítható jogi környezet is kell.
– És ugyanilyen gazdaságpolitika.
- Valóban. De a jogbiztonsággal azért hozakodtam elő, mert nem mindegy, hogy a Fidesz utáni időszak kormánya miként korrigálja elődei hibás lépéseit: hogyan módosítja az alaptörvényt, a demokráciadeficitet előidéző törvényeket. Erre ugyanis figyelnek majd a befektetők is. A programjuk szerint a fékek és ellensúlyok rendszerét rehabilitálni kell. Kétharmad hiányában ez nem lesz egyszerű.
– A választási törvény alapján aki győz, annak esélye van a kétharmadra is. Persze ez a jogszabály még az utolsó pillanatban is módosulhat. Az biztos, hogy nem szabad felrúgnunk a jogállami kereteket, a cél nem szentesítheti az eszközt.
- Mitől baloldali ez a program? A szakszerűség ígérete még nem szociáldemokrata erény.
– Valóban nem. Szeretnénk megállítani a társadalom kettészakadását. Míg az unióban egy úgynevezett „kétharmad–egyharmados társadalom” alakult ki – vagyis kétszer annyian jutottak el a középosztályi létbe, mint ahányan kimaradtak belőle –, nálunk ez éppen fordítva érvényesült. A Fidesz most egy ennél is rosszabb társadalmat épít, amelyben az emberek öthatoda csúszik le az alsóbb rétegekbe. Ezen mindenképpen változtatni kell. Az esélyegyenlőséget helyre kell állítani. Most a nyelvi lelemények kormánya nem tandíjat, hanem térítési díjat fizettet a diákokkal. Ma közgazdász és jogász szinte csak a felső középosztály gyermekéből lehet. Emellett csökkenteni akarják a gimnáziumi helyek számát, és szegregálnák az általános iskolákat. Ezen változtatnunk kell.
- Tavaly azt mondta, már idén tavasszal látni fogjuk annak a jeleit, hogy a kormány mögött álló vállalkozói kör kezdetben óvatosan, majd egyre látványosabban hátrébb lép. Nem látszik, hogy így lenne.
– Mert még azt feltételezik, hogy minden rendben van. Pedig a görög válság azért érinthet minket a legsúlyosabban, mert legyengítették a gazdaság immunrendszerét. Ha nem változik a magyar gazdaságpolitika, akkor 2014-ben az unióban – az egy főre jutó bruttó hazai terméket, tehát a gazdaság teljesítményét illetően – csak Bulgária és Románia lesz mögöttünk. A Fidesz korábban a szocialista kormányt azzal vádolta: miatta Európa sereghajtója lett az ország. Ez a szólam az Orbán-kormány alatt válik valóra. A Micimackóból ismerjük a Fidesz-holdudvar mostani viselkedésének lélektanát: „Soha még nem történt meg, hogy mielőtt a baleset megtörtént volna, valami baj történt volna. Csak éppen akkor.” A jelenlegi gazdasági helyzetet úgy kell elképzelni, mint amikor nyaralunk egy görög szigeten, süttetjük a hasunkat a forró napon, és nem törődünk semmivel. Ám közben nem vesszük észre, hogy elfogyott a tűzoltáshoz használt víz. Egészen addig, amíg valaki nem dob el egy égő gyufát, minden rendben van. Most itt tartunk.