Orbán nem mindenható
Budapesti ősz – a demokrácia kiüresítése Európa szélén címmel jelent meg a közel 200 ezres példányszámú, országos terjesztésű The Guardian balliberális napilap ugyancsak terjedelmes cikke, melyben részletesen beszámol a magyarországi viszonyokról, Orbán radikalizmusáról, szembefordulásáról a világgal, miközben Putyin ölébe bújik. A cikk tömörített változatát közöljük.
Az írás szerzője, Ian Traynor Kishantosban kezdi magyarországi beszámolóját.
Kishantosnál nincs szomorúbb látvány – írja – amerre a szem ellát, az egykori biogazdaság, a gabonafélék, napraforgók és hüvelyesek bőségszarujából mára az üresség végtelen mezeje lett. Pusztán néhány hónap alatt bosszúálló rombolással tették tönkre egy élet munkáját Magyarországon.
Ács Éva agronómus, aki 22 évig vezette a virágzó biogazdaságot, amivel nemzetközi elismerést szerzett, s úttörő munkájáért elnyerte a sokak által hőn áhított svájci „bio-tanúsítványt”. De az állam tavaly felmondta a szerződésüket, elvette tőlük a földet, odaadta a saját oligarcháinak és üzletembereinek, akik elrendelték a rombolást, kiszántották a sarjadó vetést, tönkretették a növényeket.
– Nem tudja elképzelni, mekkora nyomás alatt vagyunk. Félelemben élünk, védenünk kell egymást. Hihetetlen, hogy mik történnek ebben az országban – nyilatkozza Ács Éva.
A liberális budapestieket felbőszítette Orbán legújabb terve, miszerint a világon elsőként adót akar kivetni az internetre, amit mind Magyarországon, mind külföldön a szabad véleménynyilvánítás elleni támadásnak fognak fel.
Kedd este megatüntetést szerveztek, tömegek tízezrei (a Reuters szerint 100 ezer ember – szerk. megj.) vonultak át a belvároson és az Erzsébet-hídon. A 2010-es újra hatalomba kerülése óta ez volt a miniszterelnökkel szembeni legnagyobb kihívás, akit a tüntetők Putyinhoz hasonlítottak, miközben az Orbán által rendszeresen megtagadott EU zászlaját lengették.
Ebben az évben Orbán és pártja sorra nyerte mindhárom – parlamenti, uniós, helyhatósági – választást. Az idei választási trükkjével kétharmados többséget szerzett a parlamentben, s ezzel a Westminsterre emlékeztető hatalmas épületet egyszerű pecsétgyárrá tette. 2018-ig nem kell szembenéznie a szavazóival, s minden jel arra mutat, hogy ezt az időt Magyarország átformálására fogja használni.
A szétaprózódott és morális csődben lévő balközép ellenzék tehetetlen. Az egyetlen szervezett ellenzéke a neofasiszta Jobbik. – Orbán állandóan forradalomról beszél. Megosztó személyiség, ellenségekre van szüksége, és folyton ellenségeket kreál magának. Romboló személyiség – nyilatkozza Szelényi Zsuzsa, az Együtt-PM párti ellenzéki képviselő és pszichológus, aki régóta ismeri őt.
Orbán „tönkretételre váró dolgok” listájának tetején a nyugati típusú demokrácia áll, ahogy ezt kifejtette elhíresült nyári előadásában, ahol olyan autoriter rezsimeket állított követendő példának, mint Oroszország, Kína, Törökország és Szingapúr. Új médiatörvényével a kormány szócsövévé tette a köztévét, és adóellenőrökkel, reklámpénzek elvonásával megfélemlíti, elszegényíti és gyengíti a vele szemben kritikus médiát.
Nekiment a civil szervezeteknek, kiváltva a támogató Norvégia felháborodását, csatát vív Brüsszellel, miközben nemrég írta alá az EU Magyarországnak szóló 34 milliárdos eurós támogatását, és akkor bújik oda Putyinhoz, amikor a 80-as évek óta nem látott feszültség van a Nyugat és Oroszország között. Az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama szokatlan kritikával illette a NATO-szövetséges Magyarországot: az alapvető szabadságjogokat az azerbajdzsáni és egyiptomi helyzethez hasonlította.
Az Orbán-kormány hajlamos a paranoiára és rendszeresen külföldről szőtt összeesküvés-elméletekkel áll elő, melyek célja Magyarország aláásása, arra célozva, hogy a Fehér Házat lefizették. – Tudjuk, mekkora összeg kellett ahhoz, hogy az elnök Magyarország nevét Egyiptom mellett említse. – mondta egy magas rangú kormánytisztviselő – Meglehetősen sok pénz. Tudjuk, ki finanszírozza. Nem könnyű mostanában az amerikaiakkal. Barátságtalanok.
2010 óta az Orbán-kormány a parlamenti szupertöbbségét a bírói testület függetlenségének aláásására, az alkotmánybíróság gyengítésére, a szólásszabadság és a pluralizmus felszámolására és az állami intézmények ellenőrzésére használta fel.
Bár Orbánnak óriási hatalma van, mégsem mindenható, ahogy az internetadó elleni tüntetési hullámok is mutatják. Híveinek száma jelentősen csökkent, sem Budapesten, sem vidéken nem rendelkezik egyszerű többséggel. De a törvények megváltoztatásával, a választókörzetek átrajzolásával megborította a rendszert, s így sokkal nehezebb lesz legyőzni a Fideszt a szavazóurnáknál.
Fordította: Markó Beáta
Nézzen be hozzánk a
Facebookonis!