Ökogroup
Hadházy fényképet is készített a beruházás “hűlt helyéről”. A 168 Óra online akkor sikertelenül próbálta keresni a 800 millió forint uniós támogatásban részesülő céget, hogy az üggyel kapcsolatos álláspontjukat megismerjük, a weboldalukon megadott telefonszámon senkit nem lehetett elérni.
Hadházy májusi sajtótájékoztatóján beszélt arról az építési vállalkozóról is, akit a saját állítása szerint az Ökogroup nem fizetett ki a tervezési munkákért.
Hadházy akkor ismertette azokat a dokumentumokat, melyek szerint az építési vállalkozó az ügyben idén februárban a Fővárosi Főügyészségen feljelentést tett ismeretlen tettes ellen az Ökogrouppal kötött szerződése alapján, 45 millió forintnyi elmaradt kifizetés miatt. Hadházy a sajtótájékoztatón bemutatta azokat az engedélyeket is, amelyeket az építési vállalkozó a MÁV-tól és a helyi önkormányzattól szerzett be, ezzel szerezve jóváhagyást az elkészített terveknek.
A korábbi cikkünk megjelenése után jelentkezett szerkesztőségünknél az Ökogroup Zrt. azzal, hogy a projektet nem is most , hanem csak 2016. december 31-ig kellene befejezni, így jelenleg még nem elvárás a teljes készültségi fok. A logisztikai központ felépítése érdekében szerintük jelenleg is folyamatos a munkavégzés – állítják. Hadházy májusi látogatása során ennek nem sok jelét tapasztalta.
A cég továbbá arról tájékoztatott bennünket, hogy a terveket készítő Nagy és Társai Bt.-vel bruttó 30,9 millió forintról kötött vállalkozási szerződéstől ők a hibás és késedelmes teljesítés okán elálltak, ezért a szerintük már kifizetett tízmillió forint közeli összegen kívül ők nem tartoznak semmivel, így a korábbi cikkünkben megírt 70 millió forintos tartozás nem igaz.
A cég azt állítja továbbá, hogy a terveket a vállalkozó fél éves késéssel adta át, úgy, hogy a késedelemmel okozott kár tudatában a vállalkozói díjat jelentősen meg is emelte. A pályázat megvalósulás a cég szerint emiatt is késett, ráadásul az Ökogroup szerint a MÁV Zrt. nem hagyta jóvá a vállalkozó által készített tervet. A kifogásolt tervező Hadházyn keresztül ugyanakkor eljuttatott hozzánk egy 2014. decemberi MÁV-engedélyt a beruházásra.
Az LMP-s politikus továbbra is azt állítja: a május 18-i helyszíni látogatása során még alapozásnak sem látta a nyomát, kizárólag tereprendezési munkálatok eredménye látszott az eredeti területen. Mivel a Nemzetgazdasági Minisztérium a 300 millió forintos előleg kifizetése után „számla alapon” a teljes összeget kifizette az Ökogroupnak, Hadházy most feljelentést tett.
Megkerestük a gazdasági tárcát is az üggyel kapcsolatban, ott azt a választ kaptuk, hogy a Brüsszeltől való forráslehívás ügymenete szerint május közepéig le kellett zárni a pályázati kifizetéseket a beküldött elszámolások alapján. A pályázatokat pedig majd utólag ellenőrzik (augusztus 31-ig), s ha valami nem a pályázati felhívásban foglaltak szerint valósult meg, akkor visszavehetik a támogatást.
Szerettük volna megismerni a számlákat, költségeket a projekt kapcsán de erre a minisztérium nem adott lehetőséget, arra hivatkozva, hogy “a tételes elszámolások megtekintését jogszabályi előírásokra tekintettel, azok adattartalma miatt” nem biztosíthatják.
Érdekessége még a történetnek, hogy korábbi cikkünk megjelenése óta az Ökogroup Zrt. weboldala jelentősen megváltozott: a korábbi változaton még szerepelt egyik mintaprojektjükként annak a budapesti Dorottya utcai szállodának a homlokzati felújítása, mely korábban Giró-Szász András, az ő sógora, valamint a volt Századvég-vezérigazgató Heim Péterhez cégeihez köthető.