New York Times: Magyarország forró pont az illegális bevándorlók számára

Közel ezerszer több ember ellen indult eljárás jogtalan határátlépés miatt Magyarországon 2014-ben, mint tíz évvel ezelőtt – írja a New York Times cikke. Az ENSZ menekültügyi szervezetének (UNHCR) képviselője szerint a határsértők egy része csatlakozni akar Nyugat-Európában lévő családjához, de sokan maradnának Magyarországon is, ha jobbak lennének a beilleszkedés esélyei és álláshoz jutnának.

2014. december 20., 14:26

Az amerikai lap idézte a UNHCR képviselőjét, aki sürgette: a kormány jobban támogassa mindazokat, akik az országban akarnak új életet kezdeni. Az amerikai lap szerint ugyanakkor nem valószínű, hogy ez így lesz, mert Orbán Viktor a liberális bevándorlási politika ellen van.

Újabban Magyarország lett a forró pont az illegális bevándorlók számára az EU-ba vezető úton. Afganisztánból, Szíriából, Koszovóból és Albániából hetente ezrek kelnek át a határon
illegálisan és kérnek menedéket az országban, amely tranzitul szolgál számukra.

Növekvő számuk felbátorítja a szélsőjobbos és iszlámellenes mozgalmakat nyugaton, de olyan helyeken is feszültséget okoz, mint Ásotthalom, ahol Toroczkai László a polgármester. Ő azt
mondja, az idén gyakorlatilag elviselhetetlenné vált a helyzet. Ezért egységet alakított, amely begyűjti és a szegedi rendőrkapitányságra viszi a környéken a menekülteket.

A Menekültügyi Főbiztosság közép-európai szóvivője úgy látja, hogy egy csomóan azt is akarják, hogy elfogják őket, majd eltűnnek a nyitott fogadó központokból. A szegedi határrendőrség vezetője szerint az idén 61 országból több mint 26 ezer ember ellen indult eljárás jogtalan határátlépés miatt, 2004-ben ez a szám 34 volt.

Az egész országban ebben az évben idáig 35 ezer menedékkérelmet regisztráltak, tavaly 18 900-at. Az érintettek kb. fele Koszovóból jött. Majd 7400 fővel az afgánok következnek, míg a 3. helyen a szírek állnak, 6600-as létszámmal. Szakértők
szerint ezek az emberek gyakran csempészhálózatokat vesznek igénybe, hogy Törökországon át eljussanak a Balkánra.

Az EU Határvédelmi Ügynöksége úgy látja: Magyarország azután
értékelődött fel, hogy a görögök két éve fokozták az ellenőrzést a török határon, Bulgária pedig 33 kilométeres szögesdrótot állított fel, ugyancsak Törökország mentén. A szegedi határőrség polgárőröktől és önkéntesektől kap segítséget, akik visszatartják a bevándorlókat, amíg azokat el nem helyezik egy ideiglenes szálláshelyen. 95 %-uk menedékjogért folyamodik.

Tavaly a 18900 eljárásból jó 11 ezer abbamaradt, ami azt
támasztja alá, hogy a legtöbb érintett máshová települ át. Az UNHCR képviselője úgy véli: sokan csatlakozni akarnak Nyugat-Európában lévő családjukhoz, de nem kevesen maradnának Magyarországon is, ha jobbak lennének a beilleszkedés esélyei és álláshoz jutnának.

A New York Times idézi Pardavi Mártát a Helsinki Bizottságtól, aki úgy látja: az Orbán- kabinet szándékosan azon van, hogy semmi vonzót ne kínáljon az érintetteknek.

(Forrás: Szelestey Lajos/Klubrádió)

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.