Nagyon népszerű a szélsőjobb a katonák között
Franciországban Le Pen támogatása kiugró a hadseregben szolgálók között, Németországban olyan szélsőjobboldali szervezekedésre bukkantak, amelynek aktív és leszerelt katonák voltak a tagjai.
Egy francia felmérés szerint mintegy 20 százalékkal több szavazatot kaptak szélsőjobboldali jelöltek a francia elnökválasztás első fordulójában a hadsereg tagjaitól, mint az átlagos francia választópolgároktól – írja a Mérce.
A szélsőjobboldalon belül – nem meglepő módon – Marine Le Pen kapta a legtöbb szavazatot.
A Nemzeti Gyülekezés pártjának jelöltje korábban egy sor tervet vázolt fel, amelyek a francia társadalmi szinten jelentős hadsereg számára biztosítana kedvezményeket: jelentős költségvetés- és azon belül illetménynövelést, modernizációt, külön katonai történelem tanítását az iskolákban, és így tovább.
A tavalyi év során már sor került egy volt tábornokok köréből indult politikai nyomásgyakorlásra, amelynek során a mintegy 20 nyugalmazott főtiszt Franciaország „szétesése” ellen tiltakozva írt nyílt levelet, melyben az „iszlamizmus” és a „külvárosi hordák” ellen emeltek hangot, és kilátásba helyeztek egy „katonai beavatkozást” arra az esetre, ha a „fellazulás” továbbra is terjedne.
Az „összeesküvés” végül nem sok hullámot vetett, és az ügy hamar teljesen elhalt, mégis jól mutatja, hogy milyen népszerűek a szélsőséges eszmék a francia hadseregben.
De nem csak a francia hadseregben terjednek szélsőséges eszmék:
2021-ben a német hadseregen belüli szélsőjobboldali botránysorozat is tetőzött, amikor is egy magas rangú védelmi minisztériumi tisztségviselőről derült ki, hogy szélsőséges nézeteket vall, és kapcsolatban áll egy alezredessel, aki sporteseményeket szervez a volt katonáknak
– emlékeztet a baloldali hírportál. Az alezredes vezetésével működő csoportosulás tagjai szélsőséges, idegengyűlölő nézeteket vallanak, és jelentős mennyiségű fegyvert, illetve lőszert halmoztak fel az utóbbi időben. A felmerült gyanú szerint a csoportosulás tagjai támadásokat tervezhettek bevándorlók ellen. Az ügy azért is lehet különösen kellemetlen a német vezetés számára, mert az elhárítás látókörében került minisztériumi tisztviselő a stratégiai műveleti osztályon dolgozott, ahol hozzáférése volt olyan érzékeny információkhoz is, mint például éppen a katonai elhárítás fedett ügynökeinek listája.
(Kiemelt képünk illusztráció. Saint-Cyr kadétiskola növendékei vonulnak a francia forradalom kitörésének évfordulóján, a Bastille napján rendezett katonai paradén a párizsi Concorde téren 2020. július 14-én. Franciaország nemzeti ünnepén a párizsi várbörtön bevételének 231. évfordulóját ünneplik. MTI/EPA/Pool/Ludovic Marin)