Mozart születésnapja ünnep Salzburgban
A legfontosabb persze a város nagy szülötte. De téved, aki azt hiszi, hogy a salzburgi Mozart-hét nem kínál egyebet. Még a nagy jubileumi évben is ügyeltek arra, hogy más zeneszerzők művei is szerepeljenek a programban. Az idén pedig különösen gazdag a kínálat: január utolsó hetében a hagyományos és a modern zene egyaránt várja a közönséget, mégpedig kitűnő muzsikusok előadásában.
A program összeállítói úgy fogalmaznak: ha valaki egész évben egyáltalán nem hallgat zenét, s ezt az egyetlen hetet tölti koncerttermekben. „alapellátmányát” a Mozart-hét biztosítja.
A hagyományt követő előadásról elsősorban Nikolaus Harnoncourt és Mac Minkowski gondoskodik, a modernebb értelmezésről a jövő nagy ígérete, Yannick Nézet-Séguin és Christoph Eschenbach. Mindannyian a Bécsi Filharmonikusokat vezénylik, s a nagyhírű zenekar ismét bizonyíthatja abszolút sokoldalúságát, azt a képességét, hogy az általa elfogadott karmesterek eltérő stílusirányzatait tökéletesen kövesse.
A Mozart születésnapjára emlékeztető hét, az osztrák zenei élet idei első nagy eseménysorozata szólóestekre is ad lehetőséget. A zongora műfajában Schiff András, a norvég Leif Ove Andsnes, Lars Vogt (a Mozart hét rezidens művésze) és Marino Formenti biztosítja a világszínvonalat. Dalesten Anette Dasch, Andreas Scholl, Angelika Kirchschlager és Michael Schade találkozik a közönséggel.
Nemcsak nekünk magyaroknak kiemelkedően fontos programpont az idén Kurtág György jelenléte, művekkel és személyesen egyaránt. Salzburgban felcsendül a … quasi una fantasia, op. 27/1, a Kurtág házaspár pedig a Játékok ciklusból ad elő, mégpedig pianínón, mert – ahogyan Kurtág a Der Standardnak elmondta – annak finomabb hangzása jobban megfelel az általa megálmodott és megkomponált muzsikának. Régi zenei átírások is szerepelnek a január 24-i zongoradélután műsorán. És hogy a családi rendezvény teljes legyen, ifjabb Kurtág György is szerepel a műsorban. (január 24.) Ez a nap egyébként Kurtágé: a Mozarteum nagytermében este Marino Formenti ugyancsak az ő zongoraműveit adja elő.
A kortárs zeneszerzők és előadóművészek sorában Gidon Kremer hegedűművész is jelen van az idei Mozart-héten, ahogyan Heinrich Schiff csellista és Jörg Widmann klarinétművész neve is szerepel a programban.
Nem marad el az opera műfaja sem, ami pedig korántsem mindennapos ezen a zenei rendezvényen. Stephan Pauly intendáns büszkesége, hogy négy alkalommal színre kerül az Idomeneo, mégpedig szcenikai rendezésben. A francia Mac Minkowski karmester neve ismert, a rendező, Oliver Py legalábbis itt Salzburgban és az opera műfajában újonc. Hazájában és Svájcban eddig inkább prózai műveket állított színpadra, illetve színészként szerepelt.
Salzburg ilyenkor január végén szívesen hozza össze közönségét felfedezésre váró művészekkel. Arra azért vigyáznak, hogy inkább csak az osztrák közönség számára ismeretlen alkotókat hívjanak meg, olyanokat, akik máshol már bizonyítottak.
A montreali születésű, 35 éves Yannick Nézet-Seguin például nemcsak szülővárosa zenekarának igazgatója, hanem a Rotterdami Filharmonikusoké is, a Londoni Filharmonikusoknál pedig első számú vendégkarmester. Szilveszterkor New Yorkban debütált, ideje tehát, hogy a Bécsi Filharmonikusokat is vezényelje. Ha a találkozás közönségnek és az igencsak finnyás zenekarnak is kedvére való, lehet, hogy ő is felkerül a meghívandók – meghívhatók – listájára.
És egy igazi szenzáció: a Mozart-hét utolsó napján játsszák azt a
két kicsinyke zeneművet, amelyet eddig az édesapa szerzeményének tartottak, s amelyről Ulrich Leisinger Mozart-kutató tavaly állapította meg teljes bizonyossággal, hogy Wolfgang Amadeus szerzeményei.A teljes program a
Mozarteum honlapjántalálható.További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon