Milyen a német?

„Ideje, hogy Németország egyszer már meglazítsa a nyakkendő-csomóját...” Ezt tette Rolf Sachs, a magát „nemzetközi személyiségként” meghatározó művész, akinek sajátos, frappáns alkotásaiból „Jellegzetesen német?” címmel nyílt tárlat a kölni Iparművészeti Múzeumban.

2014. február 13., 18:17

A családnév az apáról lehet ismerős: a 2011-ben elhunyt milliárdos és mecénás, Gunter Sachs első, francia párjától származik a Svájcban született művész, aki iráni feleségével Londonban él és ez első németországi kiállítása. Nemzetközi környezetben élve és alkotva az elmúlt években mind inkább foglalkoztatják nyelvi, kulturális gyökerei. A német kultúra sokszínűségétől, az abban rejlő sajátosságoktól ösztönözve elemez Rolf Sachs olyan fogalmakat, mint a tisztaság, a pontosság, a kötelességtudás, a szorgalom, a félelem, a vágy, a melankólia – hogy a látogató felismerhesse, netán új oldaláról láthassa úgynevezett német erényeit.

Mi az, ami jellegzetesen német? A szabályok, előírások pontos megtartása? A munkaerkölcs, amely a bürokráciának is szolgálója? Valóban perfekcionisták-e a németek, ami a rendet, tisztaságot illeti? Erényük-e a pontosság, a kötelességtudat? Miért oly nehéz meghatározni, mi is valójában a német azonosság magja? A művész szembesül a vélt német tulajdonságokkal, a rájuk vonatkozó közhelyekkel és izgalmas tárgyak, installációk formájában szembesíti a látogatót az eredménnyel.

A kölni múzeum bejárata előtt hat színes kuka-tartály. Jóllehet azokban nem szemetet gyűjtenek, feliratuk nem „papír” vagy „műanyag”, hanem olyan, valóban a szemétbe való fogalmak, mint a káröröm, a tapintatlanság és a makacsság, a nyárspolgáriság és az irigység....

Legtöbbünknek, akik fájdalom – nem jutunk el április végéig Kölnbe, alább ízelítő Rolf Sachs művészetéből.

Magdolna Wiebe