Miért támadja Nyugat-Ukrajnát Putyin?
Lehet, hogy a határ túloldalán tartózkodó Bidennek üzentek, de az is lehet, hogy semmi nem igaz abból a napokban felröppent hírből, hogy Oroszország feladta a szakadár területek elfoglalásán túli terveit.
Az orosz rakétacsapások a nyugat-ukrajnai Lviv városát vették célba – mindössze néhány órával azután, hogy egy magas rangú tábornok azt sugallta, Moszkva visszaveti invázióját, és a keleti Donbasz régióra összpontosít – mondta Sean Bell légi marsall-helyettes a Sky Newsnak, elmagyarázva, hogy Vlagyimir Putyin miért vehetett célba egy olyan várost, ahol korábban kevés harc folyt.
Lvivet az invázió kezdete óta nagyrészt megkímélték, és becslések szerint 200 ezer ember költözött oda, akiknek el kellett hagyniuk szülővárosukat. Szombaton azonban csapások sorozata érte a város külvárosát – az egyik rakéta egy olajipari létesítményt talált el. A város polgármestere, Andrij Szadovij szerint a csapásokat a krími Szevasztopolból kilőtt rakéták okozták. Mások szerint a támadásokat egy hajóról indították – ez az elmélet azután született, hogy az orosz védelmi minisztérium nyilvánosságra hozott egy videót, amelyen a Fekete-tengerről hasonló csapások láthatók az ukrán katonai infrastruktúrára. Sean Bell szerint azonban nem lehetünk biztosak benne.
„A cirkálórakéták olyan nagy távolságot képesek megtenni, hogy ezeket a támadásokat akár a Donbasz régióból, a haditengerészetről vagy Oroszországból is indíthatták. Egyszerűen nem tudjuk”.
Miért támadhatta Oroszország Lvivet?
Vlagyimir Putyin orosz elnöknek többféle motivációja is lehetett a Lviv elleni támadásra, mondta Bell, hozzátette,
„Joe Biden amerikai elnök a támadás idején Lengyelországba látogatott. És mivel Lviv közel van a lengyel határhoz - mindenképpen lehetett úgy tekinteni, mint egy üzenetet, hogy még nem végeztünk”.
Egy másik lehetőség szerint az jöhet még számításba, hogy a világsajtó Lvivben van, ahol a város lakói nagyjából normálisan élik az életüket. Ez lehetett egy módja annak, hogy közöljék velük, hogy nincsenek biztonságban. „Oroszország olyan stratégiai fontosságú helyszíneket is célba vehetett, amelyek talán nem azonnal – de talán valamikor később – hatással lesznek Ukrajna háborús erőfeszítéseire” – mondta Bell.
(Kiemelt kép: Vlagyimir Putyin orosz elnök videókonferencia keretében tárgyal az orosz biztonsági tanács tagjaival a Moszkva melletti vidéki rezidenciáján, Novo-Ogarjovóban 2022. március 3-án. MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Andrej Gorskov)