Menekülés a „hullaházból”
A kongói börtön gyakorlatilag egyet jelent a halállal, ezért nem meglepő, hogy mindenki megpróbál megszökni, hogy mentse az életét.
Lázadás tört ki egy agyonzsúfolt börtönben a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Több mint 200 rab szökött meg. Az incidens kedden történt, dél-ubangi tartomány fővárosában, Gemenában. A helyi hatóságok azonban csak most adtak hírt a történtekről. Az elítéltek egy kihelyezett bírósági tárgyalássorozaton lázadtak fel. Halálos áldozat nem volt, sérültekről sem érkezett jelentés. A kihelyezett hivatalos személyek is épségben megúszták a zendülést. Francis Wombali ügyvéd azt mondta, hogy a tárgyalásoknak helyet adó terem túlzsúfolt volt és csupán két rendőr vigyázott a rendre. A rabok szinte ellenállás nélkül kijutottak a börtönből és szétszóródtak. A rendőröknek csupán néhány szökevényt sikerült elfogniuk. Wombali szerint a rabok többsége azért szökött meg mert embertelen körülmények között tartották fogva őket és nem kaptak elegendő élelmet.
„Hullaházak”
Nem véletlenül hívják a köznyelvben hullaházaknak a kongói börtönöket. A rabokat embertelen körülmények között tartják fogva a többségében túlzsúfolt, elavult és gyengén felszerelt börtönökben. A brutális kegyetlenkedések szinte mindennaposak. A betegségek rohamosan terjednek és az elítéltek még tiszta vizet, élelmiszert és egészségügyi ellátást sem kapnak. Az ENSZ Humanitárius Szervezete szerint az elítélteknek nincs esélyük a túlélésre, ha bekerülnek egy kongói börtönbe. Az igazságszolgáltatás – a szó klasszikus, európai értelmében- nem létezik Kongóban. A hosszú évtizedeken át tartó háborúk miatt a bírósági épületek romokban hevernek és nem működnek. Felicien Kibeka, a tartomány egyetlen ügyésze azt mondta, hogy nincsen elég ügyvéd és bíró, ezért is akadozik az igazságszolgáltatás gépezete. Kibeka elmondta, hogy a rabok többségét katonai bíróságok ítélték el, amelyek gyakran nem szakszerűen hozták meg az ítéleteiket.
További afrikai témájú cikkekért
látogasson el az afriport.hu oldalra.