Meghosszabbíthatják az osztrák határellenőrzést

Berlinhez hasonlóan Bécs is azt tervezi, hogy tovább hosszabbítja határain az ideiglenes jelleggel bevezetett ellenőrzések hatályát.

2017. január 6., 15:42

Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter azzal érvelt a Die Weltnek, hogy ezt kell tenni mindaddig, amíg az unió nem képes megvédeni a külső határait. Merthogy az ország biztonsága érdekében tudni kell, ki lép be Ausztriába. Ehhez igyekszik megszerezni jó pár más állam támogatását. Hozzátette, hogy be kell fogadni azokat, akik védelemre szorulnak, ám el kell utasítani a gazdasági migránsokat. A fokozódó terrorveszélyről úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt években sok ezren merültek alá Európában az újonnan érkezettek közül. Ez hatalmas kockázatot rejt magában. Nem szabad, hogy a terrorizmus megbénítsa a földrészt, gyorsan le kell vonni ez ügyben a megfelelő következtetéseket - mondta.

Fotó: MTI

Az osztrák védelmi miniszter azt javasolja, hogy a jövőben Európán kívüli felvevő központokban döntsenek a menedékkérelmekről, de akiknek megadják az engedélyt, azokat kötelezően osszák el a tagállamok között, azok befogadóképességétől függően. Hans Peter Doskozil, aki a jövő hónapban esedékes uniós miniszteri konferencián kívánja hivatalosan is előterjeszteni elképzelését, arra hivatkozik, hogy a titkosszolgálatok szerint Afrikából újabb nagy kivándorlási hullám várható, ám a balkáni zár továbbra is lyukas. És ha összedől a törökökkel kötött egyezség, akkor 200 ezer és 1 millió között lehet azoknak a száma, akik megpróbálnak bejutni a földrészre. Az illegális migráció megakadályozására, illetve a rászorulók beutazásának megkönnyítésére kellene ellenőrző állomásokat létesíteni kizárólag az EU-n kívül. Pl. Nigerben. Ha valamely ország nem hajlandó visszavenni a saját polgárait, akkor az érintett embereket védett övezetekben kellene elhelyezni.

(Klubrádió/Szelestey Lajos)