Meghalt Toni Sailer

A sí legenda Toni Sailer 73 éves korában súlyos betegségben hunyt el – haláláról a kitzbüheli sí klub adott ki közleményt. Az osztrák sportvilág minden idők legnépszerűbb síelőjét veszítette el, akinek karrierje jóllehet csak öt évig tartott, mégis ő volt haláláig a példakép.

2009. augusztus 25., 12:42

Kétéves korában síelt először, ami persze szűkebb pátriájában, Kitzbühelben nem olyan nagy ritkaság. Tizenhárom évesen már tudta, hogy semmi egyebet nem akar annyira, mint az olimpiai aranyérmet. 1953-ban azonban megsérült, s emiatt az 1954-es olimpián Aare-ban nem indulhatott.

Annál inkább 1956-ban Cortinában. Az akkor 20 éves Sailer a 7. Téli Olimpián mind a három akkor létező számban megszerezte az oly áhított olimpiai aranyérmet. Ehhez még négy világbajnoki címet is szerzett. Ausztria számára egy évvel az Államszerződés aláírása, az igazi függetlenség visszanyerése után ez nem egyszerűen sport diadal volt: Toni Sailer, „a Fekete Villám Kitzből”Ausztria feltámadásának szimbóluma lett, a fiatalok bálványa és példaképe.

A cortinai példátlan győzelem mindenesetre arra késztette, hogy két évvel később Badgasteinben a világbajnokságon bebizonyítsa: nem volt véletlen, ami történt. Három aranyérmet nyert, nem utolsósorban azért, mert ekkor már nem csak fizikailag volt mestere a sportágnak, hanem az edzés és a technika tekintetében valóságos újítónak számított, akinek gondolataira, ötleteire oda kellett figyelni. Itt, hazai pályán egyedül a szlalom volt az a szám, amelyben nem sikerült győznie.

Már rövid sportkarrierje idején kapcsolatba került a szórakoztató iparral, a filmvilággal. Visszavonulása után Münchenbe települt, majd Berlinbe, színi iskolába járt. Összesen 22 főszerepet játszott mozifilmekben, tévéműsorokban lépett fel, de még klasszikus színdarabokban is játszott. Tizennyolc lemezfelvétele csak tovább öregbítette hírnevét, elsősorban Japánban.

1964-ben szakított a show businessel. Kanadába települt, itt, Vancouverben nősült. 1972 és 76 között az Osztrák Sí Szövetség (ÖSV) technikai igazgatója volt. Hazatelepülése után a nevezetes Hahnenkamm síverseny rendezője lett Kitzbühelben, 1992-től a FIS (Nemzetközi Sí Szövetség) Alpesi Bizottságának elnöke, háromszor választották az év sportolójává, 1999-ben pedig az évszázad osztrák sportolója címet kapta.

Az izraeli kormányfő szerint az amerikai elnök érdemi lépéseket tett a gázai tűzszünet érdekében, ezért Benjamin Netanjahu hivatalosan is jelölte Donald Trumpot a rangos nemzetközi elismerésre, a Nobel-békedíjra.