Már megint az úttesthez ragasztották magukat a klímaaktivisták Berlinben

Egyszerre több mint húsz helyszínen kezdtek tüntetést klímavédelmi aktivisták hétfőn Berlinben, hogy a német főváros közlekedésének megbénításával kényszerítsenek ki fordulatot a szövetségi kormány klímapolitikájában.

2023. szeptember 18., 10:58

Szerző:

Az Utolsó nemzedék (Letzte Generation) nevű csoport a saját adatai szerint 23 helyszínen, a rendőrség adatai szerint a város 21 pontján kezdett tüntetni a reggeli csúcsforgalom idején. Aktivistáik ragasztóval az úttesthez rögzítették magukat vagy transzparenseket tartva igyekeztek elállni az utat a járművek előtt nagyobb kereszteződésekben, autópályák le-, és felhajtóinál. A demonstráció miatt a berlini közlekedési vállalat (BVG) több buszjárata is szünetel.

Városszerte ötszáz rendőr igyekszik felszámolni a blokádokat. Közleményükben hangsúlyozták: érthető, hogy a hétfő reggel útra kelő embereket „bosszantják a tüntetések, de kérjük, ne avatkozzanak be és ne alkalmazzanak erőszakot, munkatársaink a lehető leghamarabb a helyszínre érkeznek”. A rendőrök az utóbbi hónapok hasonló tüntetésein már begyakorolt és szabványosított módszerekkel, ecset, tű nélküli fecskendő, spatula vagy géz és egy étolajalapú oldat alkalmazásával mozdítják el a kezüket pillanatragasztóval az úttestre rögzítő aktivistákat, majd őrizetbe veszik őket.

Protests Climate Protection Group Last Generation

2023. szeptember 18., Berlin: Az Utolsó Generáció klímavédelmi csoport aktivistái elállják az utat a Spandauer Dammnál. Fotó:
Sebastian Gollnow / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Az Utolsó nemzedék vasárnap indította el szeptember 22-ig meghirdetett tüntetéssorozatát, Berlin egyik jelképe, a Brandenburgi kapu megrongálásával. Vörös, sárga és narancssárga festékkel a védett műemlék mind a hat oszlopát lefújták, az anyagot átalakított poroltókkal vitték fel. A rendőrség 14 aktivistát őrizetbe vett, csoportosan elkövetett rongálás gyanújával indítottak eljárást ellenük. A városvezetés elítélte az akciót, „aki komolyan gondolja a klímavédelmet, annak el kell határolódnia az ilyen akcióktól és ettől a csoporttól”– hangsúlyozta Kai Wegner kormányzó főpolgármester.

Az éghajlatváltozás megfékezését szolgáló erőfeszítések radikális fokozását sürgető Utolsó nemzedék 2022-ben vált ismertté Németországban figyelemfelkeltő és tiltakozó akciói révén. A többi között behatoltak a berlini és a müncheni nemzetközi repülőtér zárt övezetébe, hogy megbénítsák a forgalmat. Hamburgban a nagyváros világhírű koncertpalotájában, a Rajnai Filharmóniában a csoport két tagja a karmesteri pulpitushoz ragasztotta magát egy hangverseny közben, a Berlin melletti Potsdam ugyancsak világhírű magánmúzeumában, a Barberiniben pedig két másik tagjuk egy jelképes műkincsromboló akcióban burgonyapürével kente be Claude Monet szénaboglyákról készített sorozatának egyik darabját, a francia impresszionista festő legmagasabb piaci értékű alkotását. Az üveggel védett festményben nem esett kár.

(Kiemelt képünkön: Egy klímaaktivista, aki az utcára ragasztotta magát, hogy felhívja a figyelmet a klímavészhelyzetre, egy darab útburkolatot tart a kezében, miközben a rendőrség feloszlatja a Letzte Generation (Utolsó generáció) mozgalom blokádját 2023. szeptember 18-án Berlinben. Az Utolsó Generáció csoport ellenállási hetet indított, politikai fellépésre szólítva fel a klímaválság leküzdésére. Fotó: Odd ANDERSEN / AFP)

Vlagyimir Putyin ellen tavaly óta elfogatóparancs van érvénybe, ami eléggé behatárolja azt, hogy az orosz elnök mely országokba látogathat el büntetlenül.