Már csak 300 évet kell várni a női egyenjogúságra
A nők és férfiak közötti egyenlőség a világban egyre távolabbi cél, amely legfeljebb 300 év múlva érhető el – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár helyi idő szerint hétfőn New Yorkban.
A világszervezet vezetője szerint a nemek közötti egyenlőség egyre távolabb kerül, ha annak elérése a jelenlegi ütemben folyik - mondta a nők helyzetével foglalkozó bizottság (CSW) kéthetes New York-i tanácskozásainak megnyitóján tartott beszédében, két nappal a március 8-i nemzetközi nőnap előtt. Hangsúlyozta, hogy a nők jogaival világszerte visszaélnek, fenyegetik és megsértik őket, és hogy az évtizedek alatt elért fejlődés a szemünk láttára tűnik el.
Példaként Afganisztánt hozta fel, ahol a tálibok 2021 augusztusában visszakerültek a hatalomba, és ahol „a nőket és a lányokat kitörölték a közéletből”. Más országokat nem nevezett meg, de hozzátette, „sok helyen a nők szexuális reprodukciós jogait visszavetik, és az iskolába járó lányokat emberrablás és bántalmazás veszélye fenyegeti”.
Nem említette Iránt, amelyet az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsa december 14-én azonnali hatállyal kizárt a világszervezet Nők Helyzetével Foglalkozó Bizottságából, mert szeptember óta elnyomja a nők elleni erőszak miatt kirobbant tiltakozásokat.
„A férfiuralom, a megkülönböztetés és a fájdalmas sztereotípiák évszázadai nemek közötti szakadékot hoztak létre a tudomány és a technológia területén, amely ágazatokban a nők a Nobel-díjasoknak mindössze 3 százalékát teszik ki”
– jegyezte meg az ENSZ-főtitkár. „A férfiuralom visszavág. Ahogy mi is. Azért vagyok itt, hogy világosan és határozottan közöljem, hogy az ENSZ mindenütt a nők és lányok mellett áll” – zárta beszédét a portugál politikus.
(Kiemelt képünk: Egy tüntető díszes arcfestést visel a Mahsza Amini halála ellen tiltakozók felvonulásán Iránban. Amini 2022. szeptember 16-án halt meg az iráni erkölcsrendészet őrizetében, miután letartóztatták a hidzsáb - az iráni törvények értelmében - nem megfelelő viselése miatt, ami tiltakozásokat váltott ki Iránban és világszerte. Fotó: Allison Bailey/NurPhoto/AFP)