Magyarországon kormányzati propaganda lett belőle, külföldön csak helyreigazítási ügy
A hír teljesen felbolygatta és a jól bevált recept szerint azonnal tematizálta is a közvéleményt. Az ügy fordulata viszont, hogy Ska Keller, az EP zöldpárti frakciójának vezetője helyreigazítást kért a nyilatkozatát eltorzító sajtóorgánumoktól, Magyarországon már nem vetett hullámokat.
Keller egy Neue Osnabrücker Zeitungban megjelent interjúban mindössze a Zöldek által kidolgozott, szolidaritáselvű európai menekültelosztási rendszert vázolta. Az eredeti jelentéséből kiforgatott információ úgy hangzik, hogy a hatékony integráció érdekében a kevés menedékkérőt befogadó országokba az elosztás során nem egyéni szinten kell áttelepíteni az arra jogosultakat, hanem kisebb, 5-10 fős csoportokban. Ennek keretében pedig a jogi szempontból nem mérvadó családi kötelékeket, például az oldalági rokonságot, a baráti szálakat vagy a célországban már meglévő egyéb kapcsolatokat is figyelembe lehetne venni.
Fotó: Heinrich Böll Stiftung/Stephan Roehl
Keller csütörtök esti telefonos interjúban hívta fel a figyelmet a félreértésre, vagyis hogy az interjúja az emberségesebb és az integráció szempontjából hatékonyabb elosztásra fókuszált, és csak lehetőségként beszélt „falvak”kialakításáról. (Die Idee mit dem syrischen Dorf ist ja nur eine Möglichkeit, die man nutzen könnte – hangzik németül a jelentéséből kiforgatott mondat.) Ehhez képest vizionálta a magyar kormánypárti sajtó a háborús falvak Európába telepítését, fittyet hányva az eredeti portál által már közölt helyesbítésre. Nem zavartatta magát Lázár János kancelláriaminiszter sem, aki kormányzati sajtótájékoztatón sietett bejelenteni, hogy Magyarország elutasítja a „migránsfalvak” ötletét.
Valójában tehát nem történt más, mint hogy a gyűlöletkampány egy újabb bőrt húzott le a továbbra is áttelepítésre váró, mintegy 160 ezer háborús menekültről.