Magyarország volt Lengyelország követője

A magyar kormányoldal örömmel fogadta, hogy példáját követve Lengyelországban is rezsicsökkentést hajtottak végre. Az MTI-re hivatkozó jelentések szerint a lengyel energiahivatal (URE) – vagyis a kormány – 3,9-4,6 százalékkal csökkenti július 1-től a lakossági áram hatósági árát. Mint a Magyar Nemzet online írta: „Magyarország után Lengyelország is a rezsicsökkentés mellett tette le a voksát.”

2013. június 17., 09:27

A hír igaz. Csak azt a régi szovjet viccet juttatta eszembe, hogy a jereváni rádiónak egy hallgató felteszi a kérdést: – Igaz a hír, hogy Moszkvában Mercedeseket osztogatnak? A rádió válasza: – A hír igaz. De nem Moszkvában, hanem Kalinyingrádban, nem Mercedeseket, hanem Moszkvicsokat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.

Ugyanis az árcsökkentés csak négy – igaz, a legnagyobb – áramszolgáltatóra vonatkozik, és az új ár az URE és a vállalatok közti alkuban alakult ki, vagyis nem kormányutasításra, a hivatal csupán bejelentette az árat, amiben megállapodott az érintettekkel.

Nem a kormány gazdaságpolitikájának eleme, hanem egy normálisan működő piac reagálása az áram nagykereskedelmi ára és a megújuló energiák termelői támogatásának csökkenésére. Az amúgy sem túlságosan jelentős mértékű árcsökkentés ráadásul nem az áram lakossági díját, hanem annak árát érinti. A különbség körülbelül olyan, mintha a kőolaj árának csökkenését a benzin árcsökkenésének hinnénk. Vagyis a különböző rárakódó terhek miatt a mostani döntés következtében az áramnak a lakossági fogyasztó által fizetendő ára szolgáltatóként változóan csak 2-2,6, átlagosan 2,3 százalékkal mérséklődik.

Egyébként nem Magyarország után, hanem már Magyarország előtt csökkentették a lengyelek a rezsiárakat. 2012 októberében ugyanis a lengyel kormány megállapodott a Gazprommal, hogy 20 százalékkal kevesebbért kapja az ország a gázt, ennek következtében az gáz fogyasztói árát 5 százalékkal tudták csökkenteni. (Mellesleg ugyanez történt Bulgáriában is.) Akkor most ki is követett kit?

Nem is jelentett győzelmet a lengyel kormány, nem jelentették be politikusok sajtóértekezleten, sőt nem is foglalkoztak az üggyel. Hogy milyen jól tették, azt mutatják például a Gazeta Wyborcza, a vezető varsói újság internetes kiadásához beérkezett kommentárok. Az írott sajtóban még elfogadhatatlannak minősülő jelzők kihagyásával néhány példa:



  • Na micsoda sokk. Egész 2 százalékkal kevesebb, amikor az áramtőzsdén az árak 13-15 százalékkal estek...

  • Köszönöm neked, URE! Ezentúl 100 helyett 2 zlotyval kevesebbet fizethetek!

  • Hagyják már abba a sz******ást! Erre innom kell, ilyen bónuszt nem kap az ember minden nap. Ilyen árleszállítás fényében semmiség az, hogy az elmúlt tíz év alatt az áram ára szisztematikusan emelkedett, nem is tudom, hogy kétszeresére vagy háromszorosára.

  • Talán valaki foglalkozhatna már a „terjesztői díjakkal”, amiből ötféle is van, és együtt több mint 100 százalékát teszik ki maga az áram árának. Ez fényes nappal elkövetett rablás, amit a kormány és az URE kegyéből hajtanak végre az energiacégek, egy állítólagos jogállamban, amelyben a kormányzást tisztességes választásokon nyerte el a hatalom és a társadalom javára működik. Vajon ilyen Lengyelországért harcoltál a társaiddal együtt, Lech Walesa?