Magyarország hibát követett el

A lengyel sajtó nagy része a hírügynökségi jelentések alapján foglalkozik az életfogytiglanra ítélt baltás gyilkos kiadatásának következményeivel, de nem csupán a budapesti jelentéseket, hanem a jereváni és a bakui híreket is feleleveníti. Nem véletlenül: a 38 milliós Lengyelország 20 milliós lengyel diaszpórájából több ezren élnek Örményországban, sőt Kirgizisztánban, Kazahsztánban is. (A legnagyobb, 10 milliós a lengyelek száma az Egyesült Államokban, és meglepő módon a második helyen Brazília áll, 3 millió lengyel ott élővel.)

2012. szeptember 4., 10:08

Az onet.pl idézi az örmény elnök szavait, aki szerint „a közös azerbajdzsáni és magyar akció megnyitotta az utat a következő, hasonló bűncselekmények előtt”. Sarkisjan szerint a magyaroknak meg kell érteniük, hogy hibát követtek el, és parancsára felfüggesztették a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal, egyben készültségbe helyezték az örmény hadsereget.

A magyarok szerint Safarov kiadatásakor a nemzetközi jog minden szabályát betartották. Az elemzők ugyanakkor rámutatnak azokra az erős gazdasági kötelékekre, amelyek Budapestet az olajban gazdag Bakuval összekapcsolják, és kiemelik, hogy Magyarország támogatta a Nabucco olajvezeték projectjét, ez az azeri olaj fő artériája lenne Európába. A hírportál idézi a magyar médiát, amely szerint Azerbajdzsán a magyaroknak 2-3 milliárd eurót kölcsönözhet.

Minden hír részletesen beszámol a 2004-ben történt bűncselekményről, majd az azt követő eljárásról, amelynek végén a magyar bíróság életfogytiglanra ítélte a baltás gyilkost. Részletesen elemzik azt a törékeny azeri-örmény helyzetet, amelyben eddig felfüggesztették a felek a fegyverhasználatot, és beszámolnak arról is, hogy a karabahi helyzet miatt vannak országok, amelyek nem tartanak diplomáciai kapcsolatokat a térséggel.

Ugyancsak kiemelt helyet kapott a lengyel sajtó híreiben, hogy az amerikai elnökválasztási kampányban nagyon elfoglalt Obama is kifejezte nyugtalanságát a kiadatás kapcsán előállt helyzet miatt, és a Fehér Ház szóvivője a magyarokat felszólította döntésük okainak tisztázására.

Ahogy az események eszkalálódtak, a hírek is egyre bővebben számoltak be a fejleményekről. Képek jelentek meg a lapokban az örmények magyar külképviselet előtti tüntetéséről és a zászlóégetésről is. Idézték a BBC tudósítását, amelyben egy tüntető azt nyilatkozta, hogy Magyarország „eladta a becsületét és a lelkiismeretét Azerbajdzsánnak, mint egy prostituált”.

A Gazeta Wyborcza a PAP lengyel hírügynökség anyaga alapján is beszámol arról, hogy a magyar hivatalos nyilatkozatok szerint azért adták ki pénteken az életfogytiglanra ítélt gyilkost Bakunak, mert az azeri igazságügyi minisztérium biztosította Budapestet, hogy a magyar bíróság ítéletét változtatás nélkül végrehajtják.

Idézik az ellenzéki Kovács László volt külügyminiszter kijelentését, hogy az országgyűlés külügyi bizottságának ülését azonnal össze kell hívni a kialakult helyzet miatt. Támogatja az MSZP-t ebben a kérdésben a Demokratikus Koalíció is, amely azonban még tovább megy: követeli az igazságügy miniszter Navracsics Tibor lemondását.

A Wprost című hetilap is beszámol arról, hogy Örményország felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait a magyarokkal, és részletesen elemzi az örmény-azeri viszály hátterét, valamint a 2004-es gyilkosság körülményeit. Beszámol arról is, hogy Safarovot hazájában nemzeti hősként ünnepelték.