Lemondott az Osztrák Olimpiai Bizottság elnöke
Leo Wallner 19 évig állt az Osztrák Olimpiai Bizottság (ÖOC) élén: a legújabb pénzügyi botrányok, az őt is ért vádak miatt most benyújtotta lemondását. Kidobott pénz volt, mégpedig nem is kevés: az ÖOC 2 és fél millió eurót költött a 2014-es téli olimpia megrendezésére benyújtott salzburgi pályázatra. A rendezés jogát a téli sportok paradicsomaként bemutatott tartomány és azonos nevű fővárosa ugyanúgy nem kapta meg, mint korábban többször. Most már csak az a kérdés, hova lett a sok pénz, s mit tett a fő tanácsadó az ügy érdekében a havi 90 ezer eurós fizetésért (mai árfolyamon több mint 24 millió forint).
Az ügy már korábban kipattant, de az igazságszolgáltatás csak most, az alaposabb vizsgálatok, a szakértői vélemények meghallgatása után kapcsolódik be. Az első „áldozat” Heinz Jungwirth volt főtitkár, aki a pénzügyi visszaélések első gyanúja idején, még az év elején kénytelen volt lemondani tisztségéről. Mivel a 180 ezer eurós (más források szerint 70 ezres) végkielégítést azért eltette, ez nem sokat segített rajta. Később az is kiderült, hogy családtagjait még időben felszerelte méregdrága mobiltelefonokkal. A sportdiplomata ugyan azóta már visszafizette a kifogásolt összegeket, ám ezzel nem akadályozta meg a feljelentést. Most már az államügyész vizsgálja az ügyet. A vád: visszaélés, az ÖOC pénzeinek hanyag kezelése.
Az osztrák élsport e kiemelkedően fontos testületének tagjai nem voltak éppen szűkmarkúak, ha kényelmük volt a tét. Már javában tombolt a gazdasági válság, amikor a bizottság új székházat vásárolt, mondván, hogy a jelenlegi helyszínen, amely Bécs harmadik kerületében, egy bérház tetőterében található nem várható el eredményes munkálkodás. Hosszas keresgélés után egy alsó-ausztriai villára esett a választás: a különféle adókkal és járulékokkal együtt 1,2 millió eurót fizettek ki az épületért.
A legnagyobb felzúdulást azonban a 2014-es Téli Olimpia ügye váltja ki. Salzburg pályázott a megrendezésért, s hogy igényét kellő érvekkel támasszák alá, az ÖOC tekintélyes tanácsadókat alkalmazott. Erwin Roth alaposan megkérte szaktudása árát: fizetése, a havi 90 ezer euró egy átlag osztrák nagyjából három és fél évi keresete – de még a kancellárnak is vagy fél évig kell Ausztriáért munkálkodnia ahhoz, hogy ilyen összeget kapjon. Hivatalosan stratégiai tanulmányok, médiaelemzések, taktikai tanácsadás szerepelt a feladatok között, emellett kongresszusokon kellett a tanácsadónak részt vennie és segédkeznie a szakértők toborzásában. A 90 ezres fizetést Roth évi 13 alkalommal vette fel, mégpedig Horvátországban bejegyzett cégén keresztül.
A gazdagabb nyer
S hogy mire ment el a pénz, arról Heinz Jungwirth a minap a Der Standardnak adott nyilatkozatban beszélt. Az olimpiai pályázat korántsem csak arról szól, hogy nagy ártatlanul kérjük a szavazatokat. A támogatásnak ára van, lobbistákat kell alkalmazni, olyan szakértőket, akik közel vannak a tűzhöz. Utóbbiak közül némelyiknek 4000 euró a napidíja – mondja Jungwirth. Ők azután megfelelő színben tüntetik fel a pályázatot. Ez nem törvénytelen – teszi hozzá. Más is így jár el, csak az a különbség, hogy Szocsinak 60 millió eurója, Salzburgnak pedig 14 milliója volt erre a célra.
Leo Wallner, az ÖOC szeptember 23-án távozó elnöke (a Casinos Austria már nyugdíjas igazgatója) a kiadások fedezésére Olimpiai Támogató Egyesületet szervezett. A salzburgi rendezés tehetősebb hívei szponzorpénzekkel, adományokkal igyekeztek növelni a jelentkezés súlyát. Most az az egyik kifogás az egyesület ellen, hogy a számlájára beérkezett 2, 68 millió eurót elherdálta, s ezzel megkárosította az adófizetőt. Tévedés – mondja Wallner és Jungwirth – egyetlen cent közpénz sem került az egyesülethez. .
Az ÖOC elnöke viszont most, a vizsgálatok forró szakaszában meglepően sok mindenre nem emlékszik. Arra sem, vajon ő maga milyen dokumentumokat írt alá. Távozása - amint a főtitkár esete bizonyítja, nem mentesíti az esetleges felelősségre vonás alól. Kérdés, vajon a gyanús pénzmozgások akkor is kiderültek volna, ha Salzburg végre megkapja a téli olimpia áhított rendezési jogát. A keserűség annyival is nagyobb, hogy Szocsi készülhet a nagy tornára.
Ráadásul már maga a pályázat sem hozott sok jót politikai értelemben. Benyújtása idején Heinz Schaden polgármester népszerűsége alaposan csökkent, s bár tavasszal újjáválasztották, rengeteg szavazatot vesztett. A salzburgiak még csak nem is a vereség, inkább a pályázat miatt büntették: a város lakóinak ugyanis csöppet sem volt ínyére az ötlet, a többség ellenezte az olimpia megrendezését. Nekik legalább öröm volt, hogy a NOB ismét más helyszínt választott.
Wallner az ÖOC tizedik elnökeként minden elődjénél hosszabb ideig töltötte be a posztot. Mint mondta, tisztában van azzal, hogy az új struktúra kialakításához, az olimpiai bizottság új korszakának megkezdéséhez személyi változásokra is szükség van. A távozásáig hátralévő két hét elegendő az ügyek korrekt átadásához, ami fontos az osztrák olimpiai sport szempontjából.
Ha kíváncsi ás ausztriai cikkekre, kattintson a
Szervusz Ausztriahonlapra.