Lekapcsolták a Hodorkovszkij médiát Oroszországban

A főügyészség döntésének értelmében a híroldalaknak be kell fejezniük a munkát.

2021. augusztus 6., 08:38

Szerző:

Három híroldalt is blokkoltak Oroszországban azok közül, amelyeket Mihail Hodorkovszkij alapított. Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési felügyelet leállította az oldalak hozzáférhetőségét. Mihail Hodorkovszkij orosz milliárdos a múltban számtalan esetben bírálta Vlagyimir Putyint és politikáját.

A hatóság azt is elmondta, a főügyészség követelte szerdától, hogy az interneten hozzáférhető Otkritije Megyija, MBH Megyija és a Pravozascsita Otrkitki a továbbiakban ne legyen olvasható az internetezők számára. Az érintett online oldalak azt nyilatkozták, hogy a szerkesztőségek be is fejezik a tiltás miatt a munkát. Az egyik ellenzéki lap azt nyilatkozta: „Sajnos a hatóságoknak nincs szükségük olyan médiaprojektekre, amelyek kritikusan szemlélik, ami az országban történik. Minél több a kritika, annál rövidebb életű a projekt. De mi legalább megpróbáltuk.”

Mihail Hodorkovszkij a kilencvenes évek közepén vált oligarchává, amikor megszerezte a Jukosz állami olajvállalat ellenőrző részvénypakettjét. Egy időben a leggazdagabb orosznak számított. Majd 2003-ban Vlagyimir Putyinnal való konfliktusai után 14 év börtönbüntetésre ítélték. A vád adóelkerülés és sikkasztás volt. Tíz év börtön után kegyelemben részesítették. Szabadulása után elhagyta Oroszországot és nyugatról bírálja Putyint és politikáját. 2015-ben az orosz hatóságok újra megvádolták Hodorkovszkijt, a moszkvai polgármester meggyilkolásának ügyével kapcsolatban. A volt oligarchia ellen nemzetközi körözést adtak ki. 

Az orosz igazságügyi minisztérium még július 15-én idegen ügynöknek minősítette Julija Jarost, az Otkritije Megyija főszerkesztőjét, helyettesét, Makszim Glinkint és Ilja Rozsgyesztvenszkij újságírót. Oroszországban a szeptemberi választásokat megelőzően több esetben is felléptek ellenzéki politikusokkal és újságírókkal szemben. A hatóságok indoklása szerint azért, mert külföldi támogatásokban is részesültek.

A moszkvai fellebbviteli bíróság szerdai döntésének értelmében, három szervezetet is szélsőségesnek minősítettek. A szervezetek Alekszej Navalnij, letartóztatott ellenzéki politikushoz köthetőek. Az oroszországi jogvédők szerint az orosz vezetés a „nemkívánatos és a szélsőséges szervezet” és a „külföldi ügynök”, mint jogi kategória bevezetésével lép fel a civil szervezetekkel szemben. Az orosz kormányzat álláspontja az, hogy a két kategóriát azért hozták létre, hogy megvédjék Oroszország alkotmányos rendjét, valamint megakadályozzák az ilyen szervezetek működését az országban.

(Kiemelt kép: Michail Hodorkovszkij, a Jukosz olajvállalat korábbi vezérigazgatója részt vesz az „Oroszország Európában: tegnap, ma, holnap” című vitakörben Berlinben, Németországban, 2017. március 20 -án. Fotó: Sophia Kembowski / DPA via AFP)