Kövér tinik

Meglepő adattal szolgált a WHO: a lengyel tinédzserek a legelhízottabbak közé tartoznak és a legkevesebbet mozognak. Az adatok sokkolták a külsejükre nagyon sokat adó, inkább sovány, mint jó húsban levő lengyeleket, akik nagyon sok gondot fordítanak az egészséges étkezésekre is. A jelek szerint csak a sajátjukra – a gyerekekére kevésbé.

2012. május 15., 12:05

Az egyik kisdiák mamája meséli, hogy gyermeke iskolájában betiltották a chipsek és a kóla árusítását. Ez azonban nem tartja vissza a szülőket, hogy a szomszédban levő egyik nagy áruházláncban reggelente ne vásárolják éppen ezeket a termékeket uzsonnára a gyerekeknek.

A probléma már az óvodában elkezdődik, amikor a kicsi azt kéri a mamától, hogy adjon vele valami csokit, mert a többiek is azt visznek be. A szülők valamiféle süteményt, egy szelet csokit, vagy zselét adnak a gyereknek, ezzel meg is vigasztalják őket, ha éppen azért keserednek el, mert nem szeretnének az oviban maradni.

A WHO európai irodája által elvégzett vizsgálatban 207 ezer 11-, 13- és 15 éves gyermeket vizsgáltak, s a négyévenkénti szokásos vizsgálat a lengyeleknek sokkoló eredményt hozott: a lengyel tinik Európa legkövérebbjei közé tartoznak. A varsói Anyák és Gyermekeik Intézet egyik munkatársa, aki a felmérés koordinátora volt, nyugtalanítónak tartja az eredményeket – még soha nem álltak a lengyelek ilyen rosszul a fiatalok egészségének kérdésében.

Az egyáltalán nem megtisztelő első helyre kerültek a 11 évesek elhízása körében. A lányok csaknem fele (43%), a fiúk kétharmada (33%) kövér és a 11 éves lengyel gyermekek 29 százaléka túlsúlyos.

A 13 évesek közül „csak” minden negyedik duci, a 15 éveseknél jobb a helyzet, itt csak 16 % tekinthető elhízottnak. Figyelmeztető az az adat is, hogy a 13 évesek körében a vizsgált 39 országból Lengyelország a 34. helyre került a sporttal nem foglalkozó fiatalok listáján. A 11 évesek viszont Lengyelországban töltik a legtöbb időt a komputer előtt – 45 százalékuk naponta két óránál többet ül a számítógépnél.

A megkérdezett lengyel tanárok elismerik a vizsgálat eredményeinek kiábrándító voltát, mert maguk is ezt tapasztalják. Úgy vélik, ebben a szülők alapvetően hibásak, hiszen ahelyett, hogy valami egészséges reggelit készítenének a gyerekeknek iskolakezdés előtt, inkább adnak 5 zlotyt velük, vásárolják azt le az iskolai büfékben kedvük szerint.

A tinédzserek kialakult étkezési szokásai a tapasztalt pedagógusok szerint olyanok, hogy amikor éhesek, otthon is és az iskolában is, inkább az édességhez nyúlnak, mint valami egészségesebbhez. Átlagosan naponta minimum két pohárnyi szénsavas, cukros üdítőt isznak, és napi legalább két adag édességet fogyasztanak. Emellett nem reggeliznek, legfeljebb hetente egy-kétszer.

A gyerekek nem ilyennek születnek – mondják a szakemberek. Mi, a felnőttek csinálunk belőlük kövéreket, akiknek aztán később nehéz lesz lefogyni, viszont könnyebb megbetegedni.