Kötelezettségszegési eljárás indul Magyarország ellen a menekültkvóta elutasítása miatt
Kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország és Lengyelország ellen az Európai Bizottság, amiért a két kelet-európai ország nem akarja végrehajtani a menekültek elosztásáról és befogadásáról aláírt szerződést – értesült a Reuters. A megállapodás értelmében Magyarországnak 1294 menekültet kellene befogadnia.
Orbán és Juncker 2015-ben Brüsszelben
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Burger Barna
Az Európai Bizottság kedden dönt az eljárásról, amelyet a Reuters két forrása szerint Magyarország és Lengyelország mellett Csehország ellen is elindítanak. Magyarország és Lengyelország még egyetlen menekültet sem fogadott be a 2015-ben aláírt kvótaszerződés alapján. Csehország 12 menekült esetében elindította a folyamatot, de utána jelezte, hogy nem hajlandó befogadni többet az általa vállalt összesen 2691 menekült közül.
A Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárás elindítását előrevetítette az az interjú, amelyben Jean-Claude Juncker bizottsági elnök elárulta, sokat veszekszik a magyar miniszterelnökkel az ügyben, és elfogadhatatlan, hogy egy ország ne tartsa magárt az ügyben kötött megállapodásokhoz. Az Orbán-kormány ettől függetlenül tapsikolhat: a kötelezettségszegési eljárással új muníciót kap a végletesen bornírt EU-ellenes kampányához.
Az EU tagországainak állam és kormányfői az Európai Tanács 2015. áprilisi csúcsán a menekültek önkéntes alapon zajló befogadásáról állapodtak meg. Az azévi nyári menekülthullámot látva az Európai Bizottság elindított egy jogalkotási folyamatot, amely után a tagországok kinyilvánított szándékával szemben néhány hónappal később, 2015. szeptemberében a bel- és igazságügyi miniszterek csúcsán megszavaztatott egy kötelező kvótarendszert. A döntés arról szól, hogy a tagországoknak két év alatt, 2017 szeptemberéig 160 ezer menekültet kell átvenniük az emberáradat által leginkább sújtott két országból, Görögországból és Olaszországból. Erre Orbán 2016 februárjában maga is rábólintott.