Minél nagyobb a korrupció, annál elhízottabbak a politikusok
Azokban az országokban, ahol nagy a korrupció, kövérebbek a miniszterek is – vonta le a tanulságot a Montpellier Business School kutatója. Pavlo R. Blavatskyy és csapata 15 posztszovjet ország példáján keresztül vizsgálta az összefüggést a kormánytagok testtömegindexe és a korrupció között – írja a 444.
Blavatskyy és munkatársai egy algoritmus segítségével 299, a tizenöt ország kormánytagjairól 2017-ben készült fotót vizsgáltak át.
A kutató azt vizsgálta, mekkora a korreláció a korrupció mértékét hagyományos módszerekkel mérő értékek és az elhízás mértéke között. És arra jutott, hogy meglehetősen nagy.
Blavatskyy azért ezeket az egykor Szovjetunióhoz tartozó államokat választotta, mert ezekben az országokban nagyon komoly probléma a korrupció - legalábbis az ezt vizsgáló intézetek adatai szerint. (A teljes lista: Azerbajdzsán, Észtország, Fehéroroszország, Grúzia, Kazahsztán, Kirgizisztán, Lettország, Litvánia, Moldova, Oroszország, Örményország, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Ukrajna és Üzbegisztán.)
Azt, hogy egy országban mekkora a korrupció, a Transparency International Korrupció-érzékelési Indexe (CPI), a Világbank Korrupciós Kontroll Indikátora, illetve az Index of Public Integrity (IPI) alapján vizsgálják. A friss tanulmány szerint ezek nagyban korrelálnak a testtömegindex (BMI) alapján számolt adatokkal.
A 299 miniszter közül 96, tehát 32 százalékuk elhízott volt. Az üzbég miniszterek több mint fele volt elhízva, ugyanez az arány a tádzsikok között 44 százalék volt. A 24 ukrán miniszter közül 10 volt elhízott. Normális testsúlyú csupán 10 akadt,
sovány viszont egy sem volt.
A legslankabbak a három balti állam miniszterei voltak - épp ez a három ország a legkevésbé korrupt a vizsgáltak közül.