Korrupció a rákgyógyszereknél
A drága rák-gyógyszereket gyártó német cégek megvesztegetik a patikusokat, hogy az ő termékeiket forgalmazzák. Azok olcsón kapják, drágán adják el a szereket – majd pedig jelentős további összeget kapnak a gyártótól. Az elterjedt korrupcióról a hamburgi gyógyszerészek egyesületének elnöke beszélt.
A Der Spiegel arról kérdezte Jörg Graue-t, mit szól hozzá, hogy egy (meg nem nevezett) hamburgi gyógyszer-gyártó szerződést között sok patikussal, amely alapján azok, „tanácsadóként”, havi egytől háromezer euróig terjedő öszeget kapnak. A szakmai egyesület elnöke szerint nem lehet valódi tanácsadásról beszélni. „A szakmában kedvelt eszközt jelentenek az ilyen szerződések arra, hogy fizessenek a gyógyszerészeknek, amiért az adott cég termékeit forgalmazzák”. Van, ahol fiktív tanulmányokért fizetnek, vagy elegáns külföldi kongresszusokra hívják meg a gyógyszerészeket. „A módszer különösen elterjedt a rákgyógyszerek területén”, mondotta Graue. Németországban csak 400 gyógyszertár jogosult kemoterápiás készítményeket forgalmazni és az érvényes szabályozás alapján azok árát a gyártókkal és a nagykereskedelemmel egyetértésben szabadon állapíthatják meg. Ugyanakkor az egyes szerek árának minden patikában egységesnek kell lennie. Miközben ez előírás – jelenleg nincs törvényi rendelkezés, amelynek alapján meg lehetne büntetni azt, aki megszegi.
A német hírmagazin szerint vannak esetek, mint a (daganatok gyógyítására, infúzióban használt) Paclitaxel, amikor a patikus 350 eurót fizet a gyártónak, 950 euróért adja azt el – majd a beszerzési és eladási ár különbözetének több, mint 50 százalékát visszakapja a gyártól. Graue hangoztatta: a magas árrés eleve ösztönzi a korrupciót. Orvosnak és patikusnak csak és kizárólag a gyógyítás szempontjai alapján szabadna választania, milyen szert ad a betegnek – ám a német piacon vad verseny alakult ki a rák-gyógyszerek gyártói között. Abban szerepet játszik a patikusok megvesztegetése is és „szinte maffia-szerű viszonyok” alakultak ki. Olyan jövedelmeket lehet elérni, hogy már pénzügyi befektetők is megjelentek ezen a területen. Ugyanakkor a betegbiztosítók nem tudják, milyen áron jutnak a patikák a termékekhez, a gyógyszer-piac teljesen átláthatatlan.
Kétes eredetű import a tengerentúlról
A patikusok egyletének vezetője ugyancsak veszélyes fejleménynek tartja, hogy a német gyártóknak engedélye van a daganatos betegnek szánt, kész infúziós oldatok előállításához. Az üzemek általában nagyobb városokban vannak, míg egyes infúziókat az elkészítéstől számítva néhány órán belül fel kell használni – azaz veszélyeztetik a távolabbi vidékeken élő betegeket.
A lap felvetette, hogy sok német gyógyszertár Egyiptomból, Argentínából szerez be olyan rák-gyógyszereket, amelyek forgalmazásához Németországban nincs engedélyük. Azzal érvelnek, hogy nem kész szerekről, hanem alapanyagokról van szó, amelyeknél nincs szükség honosításra. Graue szerint ezt az érvet az egészségügyi kormányzat is nevetségesnek tartja, hiszen függetlenül attól, hogy a szerből a patikában infúzió készül, az kész gyógyszernek minősül. Éppen ezért egy hónapja lépett életbe rendelkezés, amely szerint ilyen termékek importja és forgalmazása csak kivételes esetekben lehetséges.